AH ŞU İNGİLİZCE

AH ŞU İNGİLİZCE

Merhabalar,

Başta İngilizce  olmak üzere yabancı dil küreselleşen dünyamızda hayati derecede önemli bir konu. İngilizce öğrenmek toplumumuzun en zorlandığı konulardan bir tanesi.

Maalesef eğitim sistemimizin yetersizliği/eksikliği yüzünden okulda gördüğümüz İngilizce dersleri yeterli olmuyor. Liseden mezun olan bir öğrenci ilköğretimden lise sona kadar yüzlerce saat İngilizce dersi görmesine rağmen, en basit gramer konularına hâkim olmakta zorlanıyor. Bu yüzden toplumumuzun büyük kısmı başlangıç seviyesinin ilerisine geçemiyor.

Yabancı dili öğrenebilmenin amacı farklı kültürlerde olan insanları anlamak ve tanıyabilmektir. Yabancı dillerin önemi, iş hayatından tutun da okul hayatına kadar geniş bir alanı kapsar. Bunu aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz

·        Farklı dillerdeki insanları daha rahat anlayabilmemize fırsat sağlar

·        Farklı kültürler tanıyarak, ufkunuzu genişletebilir.

·        Öğrendiğimiz dilin teknolojik ve kültürel gelişmelerini yakından takip edebilir.

·        İş hayatında daha başarılı olabilir, rakiplerimizden bir adım daha önde olabilir.

·    İşimizle ilgili yaşanan tüm gelişmeleri, yurt dışından takip edebilir, marka değerimizi arttırabilir.

·        Yabancı ülkelerde eğitim alarak, eğitim seviyemizi yükseltebiliriz.

Yabancı dil neden önemlidir sorusunun en kısa cevabı, bütün dünya insanlarını anlayabilmek olarak verilebilir.

İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

Kafanızda deli sorular geziyor bu noktada değil mi?. İngilizce kursuna mı yazılsam, yoksa bir kitap alıp kendim mi çalışsam? Yoksa dizi-film izleyerek mi geliştirsem? Kelime mi ezberlesem, yabancılarla Chat mı yapsam? Online bir kurs alıp onu mu izlesem?

Hepsinin avantajları/dezavantajları mevcut. Bu kadar çok seçenek genellikle hiçbir şey yapmamakla sonuçlanıyor. Daha da kötüsü bir İngilizce kursuna yazılıp, 3 ders gidip bırakmayla sonuçlanması. Aynı spora yazılıp gitmemek gibi. Aynı döngü, aynı stres.

İngilizce öğrenmeye başlamak için anlamanız gereken en önemli gerçek şudur:

İngilizce öğrenmek bir süreçtir.

Evet, yanlış duymadınız. İngilizce öğrenmenin sürecine girmeden İngilizce öğrenemezsiniz.

Hızlandırılmış bir kurs alarak hiç İngilizce bilmiyorken 1 ay, 2 ay, 6 ay veya 12 ay sonunda İngilizce öğreneceğim diye bir hayaliniz varsa bu iş baştan yaş. Çünkü diller sınırsızdır. En basit ifadelerden, en kompleks söylemlere doğru akan bir süreçtir.

Bu süreçte öğrenmeniz gereken çok şey var. Dilin basit kuralları, cümle kurulumları, kelimeleri, deyimleri vs.

Bunların hepsini sıkıştırılmış olarak öğrenmek ise mümkün değil, hepsinin birlikte olduğu ve belli bir sürece yayılan bir program takip etmelisiniz.

Örneğin, sadece dizi izleyerek veya sadece gramer çalışarak İngilizce öğrenemezsiniz. Bunları yaparak İngilizceye aşinalık kazanabilir, yeni kelimeler öğrenebilir veya dili algılamanızda seviyenizi arttırabilirsiniz fakat İngilizce öğrenme probleminize çözüm sağlamazlar.

Teknolojinin gelişmesi beraberinde birçok kolaylığı getirdi. Kolay ulaşabileceğimiz programlar ve uygulamalar İngilizce veya farklı bir dilin öğrenmesini kolaylaştırmaktadır. Yanlış bilinen bir algı yabancı dil öğrenmenin en etkili yolu yurt dışına çıkmak! Evet, bir bakıma doğru ama teknoloji artık kıtaları küçük bir köy haline getirdi. Evimizde, iş yerimizde oturduğumuz yerde ana dilleri İngilizce olan insanlarla karşılıklı konuşarak, ulaşabileceğimiz birçok programlar mevcut. Öğrenmek isteyene bahane yok klişe bir söz olacak ama gerçekten doğru tek tuşla dünyaya ulaşmak mümkün.

İngilizce öğrenmek için o dilin akışına kapılmak lazım, yukarıda bahsettiğimiz programların yanı sıra kelime öğrenme programları gramer programları, yazma, okuma, dinleme programlarının sayısı da oldukça fazla. Yeter ki o sürece başlayıp ve kesintisiz bir şekilde süreli olarak devam ettirebilmek önemli. Taşı delen suyun sürekliliği idi hızı değil bunu unutmamak lazım. Yabancı bir dili öğrenirken ya da herhangi bir hedefe ulaşırken her şeyden önce yapabileceğimize inanmak ve düzenli olarak çalışmak önemli olan.

“Everything is possible, when you believe it – İnandığın zaman her şey mümkündür.”

Hoş kalın sağlıcakla…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?