ANIZ YAKMA, SAMAN OLSUN

ANIZ YAKMA, SAMAN OLSUN

“KİLİS ZİRAAT ODASINDAN ANIZ YAKMA, SAMAN OLSUN KAMPANYASI”

             Kilis Ziraat Odası Başkanlığı “Anız Yakma Saman Olsun” kampanyası ile Kilis’te daha önce yaygın olarak toprağı ikinci ürün ekimine hazırlamak için yakılan, ancak bu yöntemle toprağın zarar görmesine ve parasal değerinin kaybolmasına neden olan hububat saplarının, hayvancılıkta değerlendirilmek üzere satışı yapılarak ekonomiye kazandırılması istendi.

Bu konuda “Anız Yakma Saman Olsun” sloganı ile kampanya başlattıklarını ifade eden Kilis Ziraat Odası Genel Sekreteri Mehmet Ümit Deli hayvancılıktaki gelişmeye paralel olarak artan hayvan yemi ihtiyacının karşılanmasında hububat saplarının saman olarak değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Yıllardır süregelen anız yakmanın en fazla hasarı, çevredeki ağaç, çalı ve toprak üstü canlılara henüz hasat edilmemiş tarlalardaki ürünlere zarar verdiği, havayı kirlettiği, anız atıkları ile beslenen hayvanların, topraktaki mikroorganizmaların ölmelerine hatta bazen çok büyük yangınların çıkmasına neden olduğunu bildiren Genel Sekreter Deli şunları söyledi:

Anız Yakanlara Dekar başına 60 TL İdari para cezası uygulanacak olup anız yakmanın,  Orman ve sulu alanlara yakın yerler ile meskun mahallerde olması durumunda ceza beş kat artırılacak, ayrıca 6831 Sayılı Orman Kanununun ilgili cezai müeyyideleri uygulanacaktır. Vatandaşlarımız anız yangın gördüğü zaman 110 İtfaiye, 177 Orman, 155 Polis, 156 Jandarma’yı aramaları büyük önem arz etmektedir.             “Çiftçilerimizi Kilis Ziraat Odası Başkanlığı olarak hububat saplarını ve anızları yakmamaları konusunda uyarmanın yanı sıra, bunların saman olarak yan gelir elde ederek ekonomiye kazandırılmasına öncülük yapıyoruz. Bugün samanın kilogram fiyatı 0.50–1.00 TL arasında alıcı buluyor. Üreticinin parasını yakmasının bir anlamı yok. “Anız Yakma Saman Olsun” kampanyası ile Bütün üyelerimizi Anız Yakmamaları konusunda uyarıyoruz dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.