kilisinsesi.com.tr
EĞİTİM HAYATTIR, HAYAT DA EĞİTİM
Genel
11 Eylül 2019
Ahmet Laz

EĞİTİM HAYATTIR, HAYAT DA EĞİTİM

Eğitim, insan hayatının en önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. Eğitim, gelişmenin olmazsa olmazı, geleceğin sağlıklı bir şekilde inşası, yanlıştan, batıldan...

Eğitim, insan hayatının en önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. Eğitim, gelişmenin olmazsa olmazı, geleceğin sağlıklı bir şekilde inşası, yanlıştan, batıldan ve hurafelerden korunmanın bir zırhıdır. Yüce kitabımız, ‘OKU’ emriyle başlar yani, dinimizin bize emrettiği ilk emir okumaktır. Allah resulü de mealen; ‘ilim, Mümin’in yitiğidir. Çin’de bile olsa onu alır’ buyurmuştur. Uzun vadeli yatırım düşünenlerin, eğitime yatırım yapmaları gerektiğini sık sık tekrar ediyoruz.
Geçtiğimiz hafta sonu, eğitim yılının son günü olması dolayısı ile okullarımızda karne heyecanı yaşandı. Bu vesile ile hem öğrencilerin bu heyecanına ortak olmak, hem de eğitime önemli katkılarda bulunan bir hayırsevere plaket verme törenine katılmak fırsatı buldum. ‘Emine-Mahmut Kudeyt’ ilköğretim okulunda sayın valimiz Recep Soytürk’ün de katılımıyla, okulun arsasını bağışlayan Kudeyt ailesine bir plaket verildi. Bu vesile ile sayın valimizin eğitim konusundaki düşüncelerini de öğrenme fırsatımız oldu.
2005 yılından itibaren, ilimizde görev yaparken tanıdığım valilerimizden eğitime çok önem verenler olduğu gibi hiç önemsemeyenlere de şahit olmuştum. Eğitime önem verildiği dönemlerde çocuklarımız, Türkiye çapında büyük başarılara imza atarak, bizi gururlandırdılar. Gençlerimiz, Türkiye’nin önemli üniversitelerinde, önemli bölümlerde kendilerine yer buldular. Üst üste birkaç yıl, ‘Türkiye’de en başarılı il’ olma gururunu yaşadık. O günlerde bize bu gurulu tabloları yaşatan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin AKKURT da Kilis’ten sonra görev yaptığı illerin başarı sırasını yükselterek, başarının tesadüf olmadığını gösterdi. Tekrar ilimizde görev alan M. Emin Akkurt ve mesai arkadaşlarının, Milli Eğitimdeki ve Halk Eğitimdeki başarıları inkâr edilemez. İnşallah bu güzel ekip, valimizin de katkılarıyla Kilis’in eğitim seviyesini, arzu edilen noktaya getireceklerdir. Bugünlerde Eğitim konusunda, Valimiz, İl Milli Eğitim Müdürümüz, Halk Eğitim Müdürümüz ve personelinden gelen son derece uyumlu sesleri işitince, geleceğimize de umutla bakabiliyoruz.
Valimizin verdiği bilgiye göre, ilimizde bugün 32 okulda çift eğitim yapılıyor. Benim araştırmalarıma göre de sınıflarımızda öğrenci sayısı hayli kabarık. Bu durumlar, başarı için aşılması gereken en büyük engellerden ikisidir. Kalabalık sınıflarda doğal olarak eğitimin kalitesi de düşüyor. Devletimiz, yıllardır çok doğru bir tercihle genel bütçeden en çok payı Milli Eğitim’e ayırıyor. Yapılan binalar ve ücretsiz dağıtılan okul kitapları, her kesimin takdirini kazandı. Ancak bunlar, kaliteli bir eğitim için yeterli olmadı. O zaman sivil toplum örgütlerine ve hayırseverlere de çok iş düşüyor. Yöneticilerimizin bu gönüllü güçleri harekete geçirmeleri, bu hizmetleri özendirici çalışmalar yapmaları gerekiyor. Küçük çapta düzenlenen bir ‘plaket verme’ töreni, belki kısa zaman içinde büyüyerek daha büyük hizmetlerin yapılmasına vesile olacak. Büyüklerimiz, ‘marifet, iltifata tabidir’ demişler. Gerçekten de iltifat görmeyen marifet, değer bulmuyor.
Kendisine plaket verilen Mahmut KUDEYT, emekli bir öğretmen. Kendi deyimi ile emekli Başöğretmen. Parasından önce, kendisi için en önemli varlığı olan hayatını, çocukların eğitimine adamış. Anadolu’nun değişik yerlerinde, her türlü zorluğa katlanarak, bıkmadan, usanmadan görevini yerine getirmiş. Emeklilik sonrasında da zamanını YOYAV çatısı altında hizmet etmeye adamış. Kazancını, tereddüt etmeden, elleri titremeden yine çocukların eğitimi için kullanmış. Bu durumlar, birçoklarımız için çok zor iken, ona keyif vermiş, heyecan vermiş. Yaptıkları ile ilimizin önemli bir eksiğinin giderilmesine katkıda bulunmuş. Bu örnek davranışı, inşallah başkalarının da bu onurlu yarışa katılmalarına sebep olur. Bir insanın, ömrünü ve varlığını hayır işlerine adaması bir büyüklüktür. O kişinin aile fertlerini de hayır işlerine alıştırması, çok daha büyük bir değerdir. İşte, YOYAV’da birlikte hizmet etmekten büyük gurur duyduğum Mahmut Hoca, bu erdeme ulaşmış nadir kişilerdendir.
Hizmet etmekten büyük zevk aldığım YOYAV (Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı) da eğitim konusunda büyük hizmetleri ve başarıları olan önemli bir sivil toplum örgütümüzdür. Geçmişte, ‘üniversiteye hazırlık’ kursları düzenleyerek, eğitim imkânı olmayan birçok gencimize destek olmuştu. Halen devam eden burslarımız sayesinde eğitimini sürdürebilen gençlerimiz var. Bugün, o gençlerimizden bizi arayarak, ‘iyi ki varsınız’ diyen, önemli mevkilere gelmiş, vatanımıza ve milletimize hizmet eden kişilerle sık sık karşılaşıyoruz. Halk Eğitim Müdürlüğümüzün desteği ile verilen eğitimler sayesinde, birçok dar gelirli, ailesinin ihtiyaçlarını giderebilecek seviyeye geldi. Bu mutluluk bizleri daha da yüreklendiriyor.
Eğitime değer verenler, çoğunlukla eğitimlerini zorlukla yapan veya imkânsızlıklar nedeniyle yarım bırakmak zorunda kalan, sonradan helalden kazanarak servet sahibi olan kimselerden oluşuyor. Onlar, ‘az veren candan, çok veren maldan’ sözündeki inceliği, gönül derinliklerinde hissederek fiiliyata dökebilen gerçek kahramanlardır. Rabbim, bir süreliğine bizlere emanet ettiği servetimizi, hesabını verebileceğimiz şekilde infak edebilenlerden etsin hepimizi.
Sevgi ve mutlulukla kalın sağlıkla…

Ahmet Laz
ahmetlaz@hotmail.com.tr

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN