“ESNAF BU BORCU ÖDEYEMEZ”

“ESNAF BU BORCU ÖDEYEMEZ”

“ESNAF BU BORCU ÖDEYEMEZ”

Kilis Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sevengül;

Kilis Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sevengül, Kilis  Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı Zafer Bilik, Kilis Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Abdulgani Yorulmaz, Kilis Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sadullah Büyükköşker, Pazar Günü sabah Kahvaltısın da Basın Mensupları ile bir araya geldi.

Resul Osman Mesire alanında Dağ Cafe Restourantta bir araya gelen oda Başkanları ve Basın Mensuplarının kahvaltısında Kilis Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sevengül bir açıklama yaparak “Kilis Esnafımız borçlarından dolayı zor durumda. Esnaf arkadaşlarımızın bir çoğu “Mücbir Sebep” dolayısıyla biriken borçlarını ödeyebilecek durumda değil. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamalarda 24 ay taksitlendirme yapılacağı açıklandı. Hala esnafımız kendini toparlayamadı. İlimizdeki Suriyeli Misafirlerden dolayı kiralar zaten fahiş fiyatlara çıktı. Esnafımız kiralarını ödemekte zorlanıyor, Birikmiş eski borcu nasıl ödeyecek. bu borçları en az bir yıl erteleyip 60 ayda vade konulması gerekiyor.

SURİYELİ ESNAF BİNİN ÜZERİNDE

Kilis`te Suriyeliler Dükkan ve Şirket açmaya devam ediyorlar. Açıklandığı gibi Suriyeli esnafın sayısı 500 falan değil. Binin üzerinde çünkü; Kilisli hemşerilerimizin adına dükkan ve işyeri açanlarda çok. Bunları hesaba kattığımız zaman binin üzerinde oluyorlar ve her geçen gün sayıları artmaya devam ediyor. Suriyelilerin İlimizde açtığı Şirket Sayısı 270`in üzerinde. Kilisli esnaf siftah edemezken Suriyeliler Dükkan, Şirket  ve işyeri açmaya devam ediyor, Peki bu nasıl açabiliyor derseniz Çünkü; Suriyelilere çeşitli kuruluşlardan ve STK`lardan çok yardım geliyor. Suriyelilerde sadece kendi esnaflarından alış-veriş yapıyorlar.” dedi.

Kilis`in ve Kilislilerin konuşulduğu kahvaltı Toplantısında Diğer Oda Başkanları da Sevengül`ün açıklamalarına destek vererek mutlaka borların ertelenip 60 ay taksitlendirilmesi gerektiğini açıkladılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.