Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
GAP PROJESİ VE KİLİS
  • 0
  • 392
  • 02 Ekim 2018 Salı
  • +
  • -

            Sevgili okuyucularım bu gün biraz cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu projesinden bahsetmek istedim.

            ‘’GAP, 1970’lerde Bölge’nin su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesine dayalı bir program olarak ele alınmış; Fırat- Dicle Havzası’nda sulama ve hidroelektrik enerji üretimine yönelik 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ile 1,8 milyon ha alanda sulama yatırımlarının yapımı planlanmıştır. Proje’nin, enerji santrallerinin toplam kurulu gücü 7476 MW olup, yılda 27 milyar kilovat-saat enerji üretimi öngörülmüştür.

 Proje alanı Fırat-Dicle Havzası ile yukarı Mezopotamya ovalarında yer alan 9 ili (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) kapsamaktadır. GAP kapsamındaki illerin alan ve nüfus büyüklüğü, Türkiye’nin ortalama % 10,7’ si civarındadır.’’(GAP.   böl.id .Bşk.)

            Saygıdeğer hemşerilerim; yukarıda da açıklandığı gibi bu büyük proje içerisinde kilizimize yapılacak olan Narlıca göletli de var ama nedense bu güne kadar bir faaliyeti göremedik. Kilsimizin kaderi olsa gerek, hem unutulmuş hem de yapılacak bu büyük projelerden nasibini alamamıştır.

            Yedi sekiz yıldan beri Narlıca göletinin adından bahsedilmektedir, Proje kapsamında 1900 dekara yakın arazi sulu tarıma geçecektir. Çukur oba köyü ve etrafındaki arazi sahipleri sabırsızlıkla bu projenin gerçekleştirilmesini beklemektedir.

 İnşallah bizlerde öbür âleme göçmeden görürüz.

            Anlayamadığım bir konu var; bu bizim Kilis’imiz neden büyük yatırımlardan pay alamıyor; Neden en sonuna kalıyor, Acaba vatandaş olarak seçtiğimiz siyasiler üzerinde etkili değil miyiz, Yoksa mütemadiyen onları alkışladığımız için mi Kilis bu hale geldi.

            Biz Kilisli olarak artık Kilis’imizi kalkındırmayacak, kilise ekonomik yönden faydası olmayacak projeler değil, Kilis’imizin ekonomik kalkınmasını sağlayacak sanayi ve tarımı canlandıracak somut projeler istiyoruz.

            Bunlara bir örnek verecek olursak ‘’ avucumuza gelen devlet hastanesini kaybettik, ne olduğu hakkında bilgi sahibi olan varsa söylesin, bizde bilelim.

Bu hastanemizin yapılmamasına kimler sebep oldu ise; Kilis’imizin bunları asla affetmemesi gerekir.

            Ben idarecilerimizden ve siyasilerimizden; Kilisli vatandaşlarım adına şu üç talepte bulunuyorum.

            Yeni yapılacak devlet hastanemiz nereye kaybolduysa bulun ve Kilis’imize geri kazandırın.

            Narlıca göletlimizin bir an evvel yapılamasını sağlayarak vatandaşlarımızın sulu tarıma geçmesini sağlayın.

            Çevre yolunu bir an evvel açınki, O civarda arazisi olan ve bu yolun açılması ile arazisi kıymet kazanacak fakir vatandaşların arazileri ellerinde yok pahasına çıkmasın, YAZIK.

            Bu güne kadar siyasilerimiz ilimize bir çok söz verdiler, Hala bekliyoruz, örnek verecek olur isek 10 yıla yakın zamandan dan dan beri POLATELİ_ŞAHİNBEY ORGANİZE SANAYİİ bölgesi gösterebiliriz.

            Siyasilerin verdiği söz deyince aklıma rahmetli Süleyman Demirel’in bir esprisi geldi.

Rahmetli DEMİREL bir gün Denizli tarafında bir köye gider. Seçimi kazanırsa yaptırmak üzere köylülere birçok söz verir ve köyden dönerken köylülere BUNUN ALTINI ÇİZİN der. Aradan 3 yıl geçer ve bu kez başbakan olarak rahmetli bu köye uğrar, ama verdiği sözleri unutmuştur, Konuşması bitince köylüler; sayın Başbakanımız bize bu sözleri vermiştiniz ne oldu ,Hatta bu sözlerimin altını çizin demiştiniz  derler.

            Rahmetli DEMİREL bir an düşünür, Ya öylemi dedim der, O zaman şimdide bu sözlerimin üstünü Çizin der.

            Bu espriden sonra GAP ‘ın babası olan rahmetli DEMİRELİ’DE TAKDİR ETMEDEN GEÇEMEYİZ. Ruhu şad olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?