GAZ IŞIĞI

GAZ IŞIĞI

 

MERHABA ,

Gaslighting, karşıdaki insana çeşitli oyunlar oynayarak zamanla kendisinden şüphe etmesini sağlamasına yönelik olan bir psikolojik şiddet, duygusal manipülasyon yöntemidir.

İngilizcesinden gaz ışığı, gaz lambası diye çevrilen bu kelimenin hikâyesi ilginç bir tiyatro oyununa dayanıyor. Kelime, 1930’larda oynanan bir tiyatro oyunundan geliyor. Senaryoya göre Jack, karısı Bella’nın psikolojisini manipüle etmek için her gün gaz lambasının ışığını biraz kısıyor. Karısı “Bu lambanın ışığı azaldı mı?” diye sorduğunda ise sert bir şekilde karşılık verip kadını aşağılıyor. Sonuç olarak Bella’nın kendisine olan güvenini yitirmesini hedefliyor.

Gaslighting yapan bireyler, bir şeyi siz ona kanıtını gösterseniz bile yaptıklarını reddederler. Bu sayede kendi gerçekliğiniz hakkında sürekli şüpheye düşer, aklınızda “acaba”lar biriktirmeye başlarsınız ve kendinizi yetersiz hissederek mutsuz hissedersiniz.

Gaslighting yapan bireyler ayrıca çevrenizdeki yakınlarınızla ilgili telkinlerini empoze etmeye çalışırlar. Çevrenizdeki insanların sürekli size kötü yönlerini dikte ederler. İyi niyetlerini bile size düşmanmışçasına aktarabilirler.  Negatif yönlerinizi size karşı kullanır ve bunlar olmasaydı değerli biri olurdun hissiyatını aşılarlar. Zira hedefleri temel benliğinize saldırmaktır. Sizden istediklerini yapsanız bile o bunları yetersiz görecektir ve sen ne yaptın ki söylemlerine maruz kalacaksınızdır.

Size kendinizi değersiz hissettiren ve kafanızı karıştıran bu bireyler, bazen yaptıklarınızdan dolayı sizi överler. Sizi yere göye sığdıramazlar. Olayları çok zekice hallettiklerinizi söylerler. Bu durumda siz de onların o kadar da kötü olmadıklarını düşünmeye başlarsınız.

Sürekli kendinizi sorguluyorsanız. Basit kararlar bile vermekte zorlanıyorsanız. Kendinizi yetersiz ve değersiz hissetmeye başlamışsanız. Eskiden çok farklı bir insan olduğunuzu hissediyorsanız; daha güvenli, daha eğlenceli, daha rahat gibi. Kendini umutsuz ve neşesiz hissediyorsanız. Sürek hata yapma korkusu yaşıyorsanız ve yaşanılan tüm olaylardan dolayı suçlanıyorsanız.Yeterince iyi” bir eş olup olmadığınızı sorguluyorsanız gaslightinge maruz kalıyor olabilirsiniz.

Gaslighting belirtilerini bilmek, eşinizin ne yaptığını ya da yapmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Burada gösterge, duygularınıza nasıl tepki verdiğidir. Duygularınız inciniyorsa ve iletişim kurmaya çabalamanıza rağmen eşinizin cevabı her seferinde sizi yetersiz hissettirmek ve saptırmaksa, sizi küçümseyerek gaslighting yapıyor olabilir. Sizi, bu düşüncelerinizin yersiz olduğu veya durumlara aşırı tepki gösterdiğiniz konusunda ikna etmeye çalışıyorsa,sizin olayları dramatize ettiğinizi söylüyorsa  size gaslighting yapıyor olabilir.

 

Davranışların kelimelerden daha yüksek sesle konuşacağını unutmayın.

 

Eşinizin size gaslighting yaptığından şüpheleniyorsanız, size söylediklerini gerçekten hissedip hissetmediğini ya da sizi manipüle etmeye teşebbüs edip etmediğini anlamak zor olabilir. Ancak davranışlarının söyledikleriyle uyuşup uyuşmadığına dikkat etmek size ipucu verebilir. Yaptıklarına, söylediklerinden daha fazla dikkat edin. Genellikle gaslighting yapanların davranışları ve kelimeleri uyumsuz olur. Kelimelerin arkasındaki davranışlara bakmak gerçeği bulmanıza yardımcı olabilir.

Sizi ne yapmakla suçladıklarına dikkat edin.Gaslighting yapanlar projektör gibidir. Yani sizi sıklıkla yaptığınız davranışlarla suçlayacaklardır. Yetersizliklerinizle suçlayacaklardır ama aslında sizi suçladığı şeyler kendisinde var olanlar olabilir.

 

Eşinizin size gaslighting yaptığını düşünüyorsanız, içinde bulunduğunuz durumlarla ilgili ona soru sormayı deneyin. Ancak gerçek bir gaslighter ile uğraşıyorsanız açık olmayacaklarını unutmayın. Sahte dinleme yapabilirler, ancak size nasıl cevap verdiklerini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bu tür davranışları reddetmeye başlarlar veya davranışlarını yanlış anladığınızı söylerlerse, bilin ki bu önemli bir göstergedir. Verdiğiniz aşırı duygusal tepkilerden hoşlanırlar. Vereceğiniz büyük duygusal tepkiler onlar için yakıt gibidir, bu yüzden onlara sadece sade, yumuşak ve sıkıcı bir dille konuşun.

Kendinizden ne kadar şüphe duyar ve özgüveniniz ne kadar düşerse o kadar kolay kontrol edilirsiniz. Kişiye değersizlik duygusunu yüklerler. Yanlış kararlar verdiği, yeterince iyi olmadığı, hayatını o olmadan tek başına idare edemeyeceği duygusunu ince ince işlerler.

 

Buna izin vermeyin değerli olduğunuzu unutmayın. O ortamdan uzaklaşın ve bulunduğunuz ilişkiye dış gözle bakmaya çalışın hakemin maçı bazen türbinden izlemesi gibi o zaman gerçekleri görmek daha da kolay hale gelecektir. Sen izin vermediğin sürece hiç kimse seni aşağı göremez.

 

Kuş konduğu dalın kırılmasından korkmaz. Çünkü güvendiği dal değil kendi kanatlarıdır.

 

 

 

 

                                                                       HOŞ KALIN SAĞLICAKLA …

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?