A.KEMAL KOŞAR
A.KEMAL  KOŞAR
akemalkosar@kilisinsesi.com.tr
GUDOGO BAŞKANI SİYASETTİN VE MARİFETLERİ
  • 0
  • 957
  • 03 Nisan 2018 Salı
  • +
  • -

                Siyasettin Burkina Fasso ülkesinde Gudogo Şehrinin yöneticisidir, Başkandır kendisi. Siyasettin çok kibirlidir çok, her şeyi kendi bilir, her şeyi kendi yapar. Düşünün kibri yüzünden kendi partisini bile parçalara bölmüştür. Şehirde ki herkes ya kendisine biat edecek ya edecektir. Biat etmeyen memurları müdürleri aforoz eder Gudogo dan başka şehirlere sürdürtür, kendine muhalefet eden esnafa zabıtası maharetiyle sıkıntı verdirir. Korumaları ile meşhurdur bizim siyasettin. Kendi halkından bile korkar, korumasız esnaf içine bile çıkamaz zaten gittiği belli başlı önceden belirlenmiş yerlerde şov yapar, sosyal medya fenomenidir kendince, ha bunu da müdürleri aracılığı ile yanında çalışanlarını beğeni yapma ve yorum yazma zorunluluğu getirerek edinmiştir. Siyasettin birçok konuda aşmış, aşırı cüretkarlaşmıştır karşısında hiçbir güç olsun istememektedir. Uanagodugu da kendine muhalefet eden hiç kimseye tahammülü kalmamıştır. Her şekilde bunları sindirmek, korkutmak, ürkütmek çabası içindedir. Hatta bir eğlencede; protokolde kendine muhalefet yapan birini görmüş, çıldırmıştır. Siyasettinin gözü dönmüş kendinin amiri olan kamu kurumunun yetkililerini bile azarlamıştır herkesin içinde. Ahhh siyasettin ahhh yolun sonuna gelmek senide yıpratmışa benziyor.

                Başkanlık yaptığı şehri babasının çiftliği gibi görür istediği devlet malını yandaşlarına ve ortaklarına babasının malı gibi dağıtır. Bu konuda birkaç örnekleme yapalım. Siyasettin başkanlık binasını tekrar yaptırmak istemiş, bir ihale açmıştır. Aslında ihale hikayedir Akrabası Sayfettin bey ile antlaşmıştır çoktan, ihale ona kalacaktır. İş bu ya sayfettin 1. ihaleye 15 dk gecikir. Siyasettin hemen bu ihaleyi iptal eder. 2. ihalede ise sayfettin bu işi becerip ihaleyi gene alamamıştır. Siyasettin bu işe hemen el atar allem eder kullem eder 2.kez ihale iptal olur… 3.kez ihaleyi açarlar. Bu sefer siyasettin her şeyi kendi kontrolünde gerçekleştirir ve sayfettin ihaleyi kazanır. 22.5 milyon bedelli ihale artik sayfettin ve taifesinindir. Bu olayın bir de perde arkası vardır Siyasettin başkanlık binasının yapılmasına karar verdiğinde tüm projeleri 490 bin bedelle Sayfettine çizdirmiş; yaklaşık maliyet hesaplaması yaptırmıştır. Godugu kanunlarına göre bu projeyi çizmiş ve yaklaşık maliyeti hesaplamış kişi asla ihaleye giremez dolaylı şekilde bile olsa (ayni bizim Kamu İhale Kanunu gibi). Ama ilginçtir altın isimli bir şirket üzerinden ihale alınır ve Sayfettin başkanlık binasını ekibi ile yapmaya başlar, halada kendi yapmaktadır. Bu işler Türkiye’de olsa denetlenir bulunur ve gerekli ceza kesin yazılırdı. Ama Godugu burası hak ney? Hukuk ney? Kanun ney? Kamu ihale kanunu ney? Siyasettin ne derse o olur.

                Birde vahidettin vardır ortağıdır, kankasıdır, müahitidir. Gudogo da başkanlığa ait ne kadar yer varsa hepsinin ihalesini kendisi almış, içinde oturan kiracılara milyonlar dağıtarak çıkartmıştır. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenir mi? Dağıtacak tabi. Siyasettin’in cebinden çıkmıyor ki. Ha mallarda devletin ama olsun Siyasettin babasının malı gibi dağıtmaya bayılır…

                Siyasettin spor yapmak, koşmak istemiştir aslında bahane budur amaç taifesine yüklü miktarda para kazandırmaktır, tabi kendide kazanacaktır. Şehrin çevresine koşu yolu yapmak için ihale açar ihaleyi vereceği şahsı her ihalede olduğu gibi çoktan belirlemiştir ancak ihale günü bu şahısta işi beceremez ve 2. Sırada kalır. Siyasettin bir kaç hafta bekler düşünür taşınır yapacağına karar vermiştir. İhaleyi alan firma sahibini çağırır “seni bu ihaleden eksik evrak sebebi ile azledeceğim” der firma ne yapsın tamam demek zorundadır. Siyasettin her zamanki gibi yine başarmıştır. İhale istediği şahsa geçmiştir. Spor bahane paralar şahanedir.

                Siyasettin in marifetleri çoktur, icraatları büyüktür “şehrim de şehrim” der sözde ama bakacak olursak şehir adına, şehrin insanı adına hiçbir şey yapmamıştır. En son çorba alımı ve dağıtılması için bir ihale açmış bunu pazarlık usulü ile gerçekleştirmiştir. 138.698 TL den açılan ihale 134.000 TL bedelle çorbacı olmayan birine verilmiştir. İlginçtir bu ihaleden memleketin onlarca çorbacısı ve lokantasının haberi dahi olmamıştır. Hani sen bu memleket için çalışıyordun Siyasettin? Hani memleket esnafına para kazandıracaktın? Bunda da mı yalan oldu bu söylemler.

                Neyse daha ilginç gelebilecek bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Siyasettin in 2017 yılında Özel kaleminin harcama miktarı toplamda 1.189.896TL olmuştur. Müthiş bir rakam evet ama daha ilginç olanı bu rakamın büyük çoğunluğunu Tatlı ve Et kalemlerinin oluşturması. İki kalem toplamda 400.000’i geçiyor. Yahu Siyasettin Restoran çalıştırsan bu iki kaleme bu giderin olmaz… Olsun Siyasettin olsun bu devran elbet dönecek Gudogo halkı senden hesap soracaktır, halk hesap soramasa bile Allah soracaktır. Bu toprağın altınında olduğunu hatırlatmak isterim.

                Neyse ki böyle saçma şeyler sadece geri kalmış Afrika ülkelerinde yaşanıyor. Allah’ını seveyim ben Kilis’imin. Kilis’te hak var, hukuk var, düzen var, var oğlu var… Gelecek Salı görüşmek üzere maddi manevi kazançlı günler dilerim…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?