kilisinsesi.com.tr
HESAPLAR VE VERGİLER
Genel
11 Ekim 2019
Ahmet Laz

HESAPLAR VE VERGİLER

Yaklaşık bir ay kadar önce yazdığım, ‘iki kere üç beş eder mi?’ başlıklı yazımda, bazı bürokratların böyle dedikleri için önemli...

Yaklaşık bir ay kadar önce yazdığım, ‘iki kere üç beş eder mi?’ başlıklı yazımda, bazı bürokratların böyle dedikleri için önemli makamlara atandıklarından bahsetmiştim. Hatta ilimizin hiçbir derdi ile ilgilenmemiş, gelişmemize katkıda bulunamamış bir kurum başkanımız da kendi üzerine alınmış olacak ki, benim o yazımda, atayanlara hakaret ettiğimi yakın çevresine açıklamış.

Gaziantep Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nden transfer ettiği kadrolarla Azez’de ve Afrin’de fakülte ve yüksek okullar açıyor. Bizim yöneticilerimiz ise, ‘biz neden açamadık?’ veya ‘neden kadrolarımızı kaybediyoruz?’ gibi soruları, kendi kendilerine veya birbirlerine sormuyorlar. Tabi bu soruları sormak için, öncelikle bir araya gelmeleri gerekiyor. Kibir ve bencilliği bir kenara bırakıp, ‘birlikten kuvvet doğar’ ilkesiyle hareket etmeleri lazım.

İki kere üçün beş ettiğini zanneden devleti yönetenler, kendilerini doğrulayanları kurum başlarına getirerek istedikleri rakamları elde edebiliyorlar. Enflasyonu, faizi, işsizliği bu yöntemle düşürüyorlar. Tamam, bunu anladık ta sosyal medyada bu yöneticilerin kulu ve kölesi olanlar da, hesapları çarpıtmanın yollarını bulmuşlar. İki gün önce gelen benim doğalgaz faturamdaki ‘toplam ödeme tutarını’, ‘kullanılan metreküp rakamına’ böldüğüm zaman, hesap makinem 1,5 rakamını gösterdi. Aynı işlemi bir yıl önceki faturamda yaptığımda 1,12 rakamını elde ediyordum. Buradan kolayca anlaşılıyor ki aradaki fark, son birkaç ayda yapılan zamlardan kaynaklanıyor. Ama kullar ve köleler, öyle bir hesap yapmışlar ki, bugünkü faturalardan elde ettikleri rakamın bir yıl öncesi ile aynı olduğunu, dolayısı ile son bir yılda doğalgaza zam yapılmadığını, sosyal medyada paylaşıp duruyorlar. İmkân ve ihtimal dâhilinde olmayacak bu komik iddialardan sonra aklıma bir soru geliyor. Acaba AKP ve MHP, kendi istedikleri rakamları gösteren hesap makineleri mi icat ettiler de bizim haberimiz yok!?

Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra hükümet başkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan, 100 günlük bir eylem planı açıklamıştı. Açıklamanın arkasından da ikinci bir yüz günlük eylem planını daha açıkladı. Her iki eylem planında, kamuda israfın önleneceği ve verginin tabana yayılacağı özellikle vurgulanmıştı. Bugün aradan bir yıla yakın zaman geçmiş olmasına rağmen hiçbir yetkili, ‘kamuda şu kadar israf, yapılan şu çalışmalarla önlenmiştir’ yolunda bir açıklamada bulunamadı. Sadece muhalefete geçmiş büyükşehir belediyelerinde bu tür çalışmalar oldu. Açıkçası biz de böyle bir çalışmaya, kamu kurumlarında şahit olmadık. Aynı şekilde bizlerin anladığı şekilde vergi de tabana yayılamadı. Çünkü birçok sektörde vergilendirilmeden elde edilen gelirler, hız kesmeden yükseliyor. Yalnız yeni yeni anlıyoruz ki hükümetin tabana yayma yöntemi, bizim ve uzman ekonomistlerin düşüncelerinden farklıymış. Mesela elektriğe, akaryakıta, doğalgaza ve otogaza yapılan zamlardan elde edilen vergiler, her kesim tarafından ödendiği için hükümete göre vergi de tabana yayılmış oluyormuş.

Demokrasilerde hiçbir parti, açıktan başka bir partinin kapatılmasını isteyemez. Çünkü partiler demokrasilerin olmazsa olmazlarıdır. Bununla birlikte ülkenin kalkınmasında bir projesi olmayan, enflasyonun, işsizliğin ve faizlerin düşürülmesi konularında hiçbir düşüncesi bulunmayan partiler, varlıklarını devam ettirmenin yolunu diğer partilerin noksanlıklarını ve yaptıkları yanlışları araştırmakta bulurlar. Ülkemizin getirildiği mevcut durumdan sorumlu olan MHP de, CHP nin suçlarını araştırmak için bir komisyon kurdu. Amaç, zamlarla boğulan gündemi değiştirerek, dikkatleri başka mecralara çekmek…

Ülkemizde halkımızın ana gündemi, ‘işsizlik ve zamlar’ değil mi? Kış başlarken doğalgaza ve elektriğe yapılan zamlara rağmen enflasyon rakamları düşük çıkıyor. Veya çıkarılıyor. Çalışanların ve emeklilerin maaşlarında yıllık artış yüzde onu geçmezken gelen ana tüketim kalemlerine gelen yüzde kırk, elli gibi yüksek zamlar, dar gelirlileri düşündürüyor. Kamuda israf önlenemiyor. Aksine siyaseten bitmiş tükenmiş kişilere yüksek ücretlerle istihdam yaratılıyor. Yeni çiftlikler, arpalıklar kuruluyor. Ticari faaliyetler hangi noktalara geriledi? Üretim, hayvancılık ve ziraat ne durumda? Geleceğimizi ilgilendiren eğitim sistemimiz ne kadar umut veriyor? Bunlar ne AKP ne de MHP tarafından konuşulmuyor. Problemlere çözümler üretilmiyor. Maliye Bakanı geçtiğimiz hafta, önümüzdeki yıllarda hedeflenen büyüme ve enflasyon rakamlarını açıkladı. Hedeflerin nasıl gerçekleştirileceğini pek fazla anlatmadı. İnşallah bu hedefler, sipariş rakamlarla değil de gerçek hesaplamalarla gerçekleşir. Kısaca milletçe zor günler geçiriyoruz. Allah (CC) yâr ve yardımcımız olsun.

Sevgi ve saadetle kalın sağlıkla…

 

Ahmet Laz

ahmetlaz@hotmail.com.tr

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN