kilisinsesi.com.tr
İYİLER VE KÖTÜLER
Genel
5 Kasım 2019
Ahmet Laz

İYİLER VE KÖTÜLER

Türkiye, ‘Barış Pınarı harekâtı’, mektup krizi ve Ermeni tasarıları ile dünya gündemindeki yerini korurken, ilimizde de ilimizin sorunlarını tespit için...

Türkiye, ‘Barış Pınarı harekâtı’, mektup krizi ve Ermeni tasarıları ile dünya gündemindeki yerini korurken, ilimizde de ilimizin sorunlarını tespit için önemli faaliyetler yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarının yapıldığı gün, İçişleri Bakanlığının koordinesi ile ilimizde birçok toplantılar yapıldı. Toplantıları Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim üyelerinden Dr. Murat Yılmaz ve Dr. Öner Buçukçu yönettiler. Her bir Toplantının yaklaşık 2 saat sürdüğü bu organizasyona, ilimizin sivil toplum örgütleri geniş bir katılım sağladılar. Bu toplantılardan birine, çok değerli katılımcıların arasında ben de katılma fırsatı buldum.

Toplantıların amacı, ‘bölgemizin kalkınması için neler yapılabilir ve problemler nelerdir ve eğer varsa problemler, nasıl bertaraf edilebilir’ ana fikri doğrultusunda, hızlı bir fikir jimnastiği sağlamaktı.

Aslında ilimizin sorunları belli… Bunlar ana başlıklar olarak eğitim, sağlık, işsizlik, tanıtım ile görüntü ve gürültü kirliliği şeklinde sıralanabilir. Benim de içinde bulunduğum guruptaki arkadaşlarım bu sorunları içtenlikle ve samimiyetle tüm çıplaklığı ile dile getirdiler. Çözüm önerilerini de yaptılar. Oturumu yöneten Dr. Öner Buçukçu da söylenenleri rapor haline getirmek için büyük bir gayretle bilgisayarına kaydetti.

Lise tahsilini yapmış olanlar, uzay geometri derslerinden hatırlarlar ki, iki nokta bir çizgiyi, üç nokta ise bir düzlemi meydana getirir. Bu temel kuralı hayatımıza tatbik edersek, üç bacaklı bir sandalye ile her türlü engebeli arazide, sandalyemiz oynamadan oturabilirken, dört bacaklı bir sandalye ile tabanı çok düzgün olan alanlar dışında rahat oturamadığımızı görürüz.

Bir beldenin rahat ve huzurlu olabilmesi için de seçilenlerin, atananların ve sivil toplumun yani devletin, hükümetin ve halkın, üç noktalı bir düzlem oluşturarak birbirleriyle uyumlu, dürüst ve ahlaklı olmaları gerekir. Bu üç bacaktan biri veya ikisi aksak, yani problemli ise dengeyi bulmak imkânı ortadan kalkar. Kilis’te sivil toplum örgütleri, son derece cesaretli, uyanık, sağlıklı ve çalışkan… Problemlerin kaynağında seçilmişlerle atanmışlar var. Özellikle seçilmişler, birbirlerine karşı kin ve düşmanlığa varan davranışlarıyla Kilis’in refaha ermesini adeta baltalıyorlar. Başta yeni hastane yapımı olmak üzere yeni okulların yapılmasını ve iş alanlarının açılmasını adeta istemiyorlar. Halkın kendilerine hep muhtaç olmasını istiyor, muhtaç olanların daha kolay yönlendirilebileceğini düşünüyorlar.

Toplantı sonunda, bir arkadaşımızın toplantıyı yönetene; ‘bu yapılan toplantının işe yarayıp yaramayacağını katılımcılara sorar mısınız?’ demesi de çok anlamlıydı. İşin kötüsü, katılımcıların hepsinin olumsuz düşünceler içinde olmalarıydı. Çünkü geçmişte de bu tür toplantılar yapılmış, hiçbir olumlu gelişme görülmemişti. Her şeye rağmen toplantıyı yöneten Dr. Öner Buçukçu ve katılımcılar, görevlerini büyük bir umutla layıkıyla yaptılar. Emeği geçen herkese buradan teşekkür ederim.

Geçtiğimiz hafta içinde İstanbul’da siyaset ve devlet eliyle bir hukuksuzluk daha yaşandı. Personel ve öğrenci 69 kişinin kaldığı bir bina, eften püften sebeplerle gece saat 3:30 da yıkıma gelen AKP li Kağıthane Belediyesi ekipleri ve yüzlerce polisin katılımıyla yıkıldı. İçerdekilerin eşyalarını bile almalarına izin verilmeden, biber gazlarıyla üniversite öğrencileri apar topar dışarı çıkarıldı. Kuzey Suriye’de Fırat’ın doğusunda PKK/PYD teröristlerine silahları ile bölgeyi terk etmeleri için 120 ve 150 saat zaman tanıyanlar ve bu durumu zafer sayanlar, maalesef öğrencilere ‘yürütmeyi durdurursunuz’ diyerek birkaç saat müsaade etmediler. Oysa hâkimler tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararı da hukukun bir parçası değil mi? Suçu sabit olan bir Papazı, kendilerine dost gördükleri Trump’ın hatırı için serbest bırakanlar, onlarca Kiliseyi restorasyondan geçirip besmeleyle açanlar, sırf seçimlerde kendilerine ‘oy’ vermedikleri için, öğrencilere hırs ve intikam duygularıyla saldırmaktan utanmadılar. Bu olay, siyasetimizin ne hale geldiğinin acı bir göstergesidir.

Bu arada dün Ankara’da, ülkemizin köklü partilerinden olan ve ‘Milli Görüş’ felsefesinin tek temsilcisi Saadet Partisinin olağan genel kongresi büyük bir coşku ile yapıldı. Ülkemize hayırlı olmasını diler, parti kurullarına seçilenlerin, milletimize hayırlı hizmetler yapmalarını dilerim.

Sevgi ve saadetle kalın sağlıkla…

 

Ahmet Laz

ahmetlaz@hotmail.com.tr

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN