Kahraman Ünler
Kahraman  Ünler
a.reyhanli2@hotmail.com
KEMOTERAPİ HASTALARI PERİŞAN VE ÇARESİZ
  • 0
  • 1076
  • 25 Nisan 2018 Çarşamba
  • +
  • -

Kanser hastalığını çağımızın vefası olarak adlandırabiliriz. Ülkemizde ki en son resmi rakamlar değerlendirildiğinde bir yıl içerisinde yaklaşık 96.200 erkek ve 67.200 kadının kanser teşhisi aldığı tahmin edilmektedir. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; kanser hastalığına yakalanma olasılığında herhangi bir azalış olmadığı görülecektir. Kanser hastalığının biline en yaygın tedavi yöntemi kemoterapidir. Tümörün ilaçla tedavi edilmesi anlamına gelir. Kemoterapi, kanserin tipine ve evresine göre kanseri tedavi etmek, yayılımını önlemek, tümörün büyümesini yavaşlatmak ve vücudun farklı bölgelerine yayılmış kanser hücrelerini yok etmek amacıyla uygulanır.
Kemoterapi tedavisi mutlaka bu konuda eğitimli sağlık personelinin bulunduğu merkezlerde uygulanmalıdır. Kemoterapide kullanılan ilaçlar; damar yolu ile ağızdan hap olarak ve vücut boşluklarına uygulanabilir. Damardan uygulanan kemoterapi ilaçları serum içine karıştırılarak çeşitli sürelerde verilir. Uzun süreli uygulamalarda hastaneye yatma gereği olabilir. Uzun süreli ve sık kemoterapi alanlarda bir süre sonra ortaya çıkabilen damar bulma sorununa karşı önlemler alınmalıdır. Bazı kemoterapi ilaçlarının damar içine uzun süreli uygulaması gerekebilir. Bu tür ilaçlar için kateter veya port denilen, ilacın doğrudan ana damara gitmesini sağlayan cihazlar takılarak kemoterapi uygulanır.
Ailesinde kanser hastası olup kemoterapi tedavisi görenler var ise onlar daha iyi bilir. Kemoterapi tedavisi süreci hem hasta için hem de hasta yakınları için zor ve meşakkatli geçer. Kemoterapi alan hasta günlerce kendine gelemez, kendini yorgun ve bitkin hisseder. Kemoterapi ilaçlarının hastaya verilmesi uzun süreli bir işlem olduğu için Kemoterapi merkezlerinde hasta ve hasta yakınları bir gün boyunca beklemektedirler. Hasta ve hasta yakınları için süreç oldukça yorucudur.
İlimizde yaşayan kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları ve hasta yakınları için bu durum daha zorlaşmaktadır. İlimiz Devlet Hastanesinde Kemoterapi Merkezinin olmaması, açılmaması nedeni ile kanser hastaları komşu illere giderek kemoterapi tedavisi almak zorunda kalmaktadır.. En yakın Kemoterapi Merkezi Gaziantep ilinde bulunmaktadır. Hastalar Gaziantep iline kendi imkanları ile gitmektedirler. Araçları olanlar şanslılar aracı olmayanlar ise dolmuş veya taksi ile Kemoterapi Merkezlerine ulaşmaktadırlar. Kemoterapi tedavisi alan bir hasta için en az iki refakatçiye gerek duyulmaktadır. İl dışına çıkan bu kişilerin ulaşım, maddi, iş gücü kayıpları göz önünde bulundurulduğunda mağduriyetleri ikiye katlanmaktadır.
Sağlık Bakanlığının Kilis Devlet Hastanesine, Kemoterapi Merkezinin açılması hususunu 2023 hedefleri arasında görev olarak verdiği bilinmektedir. Açılması planlanan Kemoterapi Merkezi ile Kilis halkına ve ilimize misafir olarak gelen Suriyeli vatandaşlarına hizmet verilmesi planlanmaktadır. Bilindiği üzere Kilis’in Suriye Cumhuriyeti ile komşu olması ve Suriye de yaşanan iç savaştan dolayı sağlık alt yapısının çökmüş olması, ilimize 200.000 civarında Suriye Cumhuriyeti vatandaşının sığınmasına, Azez, El Bab, Çobanbey, Afrin, Mera ve Aktarin bölgesinde yaşayan 1 milyonun üzerinde Suriye Cumhuriyeti vatandaşının sağlık hizmetini ilimizden almasına neden olmuştur. İlimizde ve Fırat Kalkanı bölgesinde yaşayan 1 milyonun üzerindeki insan Kilis Devlet Hastanesinde Kemoterapi Merkezi olmadığı için Gaziantep İli ve çevre illerdeki Kemoterapi Merkezlerinden hizmet almaktadırlar. Bu durum kanser hastalarına ve yakınlarına ayrıca mağduriyet yaşatmaktadır. Fırat kalkanı bölgesinden gelen hastalar için durum daha da vahimdir.
2015 yılı içinde Kilis Devlet Hastanesine Kemoterapi Merkezi yapılması amacıyla Kilis Devlet Hastanesi içerisinde uygun alan belirlenerek, gerekli tadilat ve alt yapısı sağlanmıştır. Aynı yıl içerisinde kemoterapi merkezinin demirbaşları DMO den satın alınarak depo teslimi yapılmıştır. 2015 yılında planlanan kemoterapi merkezinde çalışacak personeller Gaziantep ilindeki merkezlerde eğitimlerini tamamlamışlardır. Fakat her nedense görünmez bir el tarafından,2016 yılında merkezin açılışı iptal edilerek, demirbaşları ilgisiz servislere dağıtılmıştır.
Ülkemizde sağlıkta dönüşüm yaşadığımız şu günlerde İlimizde Kemoterapi alan kanser hasta ve yakınlarının mağduriyetlerin giderilebilmesi için Kilis Devlet Hastanesinde Kemoterapi Merkezinin ivedilik ile açılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Sayın Valimiz, Sayın İl Sağlık Müdürümüz, Sayın Kilis Devlet Hastanesi Baştabibimiz ve Sayın Kamu Hastaneleri Birliği Kilis Genel Sekreterimizin konuya gereken önemi göstereceklerini biliyor ve hepsine şimdiden teşekkür ediyoruz.
Ecz.Kahraman ÜNLER
Kilis Hasta Yakınları ve Hasta Hakları Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?