KİLİS’de  koronavirüs alarmı! Servisler ve Yoğun bakım üniteleri doldu

KİLİS’de koronavirüs alarmı! Servisler ve Yoğun bakım üniteleri doldu

Kilis te  yoğun bakım ünitelerinin yüzde 100 doluluk oranına ulaşmasıyla koronavirüs hastalarının diğer illere sevk edildiğini iddia ediliyor.

Sağlık çalışanlarının durumuyla ilgili de, “Sağlık çalışanlarında  oldukça ciddi bir bıkkınlık ve bezginlik var. Bir çok sağlık çalışanın kendisini ve ailesinin testi pozitif çıkıyor. Büyük bir hekim kitlesi istifayı ve emekliliği düşünmeye başladı.

“Hasta sayısı çok olduğu için hastaneler yetersiz kalıyor”

Kilis Devlet Hastanesinden aldığımız bilgiye göre  covid hasta sayısı 2000 e dayandı. Covid den ölen sayısı yuzde 500 artarak 11 yukseldiği, bilinçli ve koronavirüs sürecini ağır geçirmeyen vakaların evlerinde tedavi edildiğini belirtirken, yoğun bakımlardaki doluluk için şunları söyleniyor: Donanımımız yeterli aslında. Ancak hasta sayısı çok olduğu için hastane yetersiz kalmaktadır. Yoğun bakımda yatırılması gerekli olan hastalarımız doluluk gerekçesiyle başka illere gönderilmektedir. Bir çok servis covid  covid servisi olarak değiştirildiği  bilgisini aldık.

“Sağlık emekçileri istifayı ve emekliliği düşünüyor”

Görüştüğümüz Sağlık çalışanları  psikolojik bağlamda çok kötü durumda olduklarını ifade ediyor.  Sağlık emekçilerinde oldukça ciddi bir bıkkınlık ve bezginlik var. Büyük bir hekim kitlesi istifayı, emekliliğini öteleyen hemşirelerimiz de emekliliği düşünmeye başladı. Sağlık emekçilerine bu şekilde haddinden fazla yük binerse sağlık sistemimiz  çökecek,  hastanelerde çalışacak sağlık personeli  bulamazlar ” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?