kilisinsesi.com.tr
KİLİS’TE ÜZÜM ÜRETİCİLERİ KAN AĞLIYOR
Genel
11 Eylül 2019
Süleyman Mercimek

KİLİS’TE ÜZÜM ÜRETİCİLERİ KAN AĞLIYOR

           Sevgili okurlarım üzüm üreticilerimiz Her yıl olduğu gibi bu hasat döneminde aşırı fiyat düşüklüğü nedeniyle mağdur olmuştur, alıcı bulamamıştır....

           Sevgili okurlarım üzüm üreticilerimiz Her yıl olduğu gibi bu hasat döneminde aşırı fiyat düşüklüğü nedeniyle mağdur olmuştur, alıcı bulamamıştır. Gerek üretim aşamasında, gerekse pazarlama aşamasında yaşadığımız sıkıntılar her yıl bir önceki yılı aratacak şekilde devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz olumsuz koşullar ise bizleri gün geçtikçe daha da karamsarlığa sürüklemektedir.

           Kilis Bölgesi , ülkemizin yaş sebze meyve üretiminin önemli bir bölümünü üretin bir konumdadır. Çiftçilerimiz yılın on iki ayında çok zor şartlarda üretim yapmaktadırlar. Bugün duruma baktığımızda ürün satış fiyatlarımız maalesef, maliyetlerin altında kalmaktadır. Üzüm üreticisi çiftçilerimiz her yıl süregelen sıkıntıların altında ezilmektedir.

            Şuan biliyoruz ki yaş üzüm üreticilerine hiçbir destek verilmemektedir ve çiftçimiz kendi haline bırakılarak başının çaresine bak denmiştir.

             Ülkemiz potansiyelini göz ardı edip, yeterli desteği vermeyerek çiftçilerimizi mağdur edenlerin biran önce bu gerçeği görmeleri ve üzüm üreticilerimizin şuandaki sıkıntılarını ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapmaları gerekmektedir. Çünkü her işte olduğu gibi bu işin de bir çözüm yolu mutlaka vardır. Üzüm üreticilerimizin sorunlarını çözmek için yetkililer derhal çözül bulmalıdır.

            Bölgemizde bir Suma Fabrikası bulunmaktadır.. Bu fabrika özellikle bölgemizde yetişen sofralık üzümlerin satılmadığı dönemlerde uyguladığı fiyat politikaları ile çiftçimizin piyasa koşullarında ezilmemesini sağlamıştır, Ancak özelleştirene kadar.

                Özelleştirme öncesi 2003 yılında YÜKSEK FİYATTAN üzüm alarak piyasayı regüle eden ve çiftçimizi piyasa koşullarında ezdirmeyen TEKEL Suma fabrikası özelleştirmenin ardından üzüm alımını bırakmış çiftçimizi tüccarlara ezdirmiştir. Tüccarlar 2019 yılında ancak 1.25 kuruşa üzüm alımı yapılmaktadır.

Süleyman mercimek

(iktisatçı)

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN