SAYGIDEĞER ESNAFLARIMIZA

SAYGIDEĞER ESNAFLARIMIZA

Sevgili okuyucularım yeni bir Ramazan ayına kavuşmak üzereyiz, saygı değer esnaflarımızın nezdinde bütün vatandaşlarımızın ve İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutluyorum.

Sevgili okuyucularım mübarek Ramazan ayının faziletleri saymakla bitmez, iki faziletine dikkat çekmek istiyorum.

Birincisi rabbimizin verdiği nimetlerin kıymetini anlamak, İkincisi ise bu nimetlere ulaşamayan, almaya gücü yetmeyen fakirin halinden anlamaktır.

Her nedense her sene bu mübarek ayda, Bütün gıda maddelerinde büyük bir artış olur. Durumu iyi olan istediği gıda maddesini akşam sofrasına koyabilir. Bu nimetleri almaya gücü yetmeyen vatandaşlarımızda gücü kadar bir sofra hazırlar.

Oruçlu insanın canı her şeyi ister, zengin bir insanın canı nasıl her şeyi isterse, Fakir vatandaşında canıda her şeyi çeker.

Biz, akşam orucumuzu açtığımız zaman zengin bir sofra açtığımızda, Fakir bir insanında sofrasını düşünebiliyor isek olgun bir insanız demektir.

Ramazan ayı merhamet, yardımlaşma, hoş görü ve ekmeğimizi paylaşma ayıdır. Ramazan ayı fahiş fiyatla mal satarak zengin olma ayı değildir.

Bu gün bir kilo etin fiyatı 50 TL olmuştur, Çoğu insanda ithal eti yememektedir, Sabahleyin kalkıp da, bu gün nasıl iş bulabilirim diye pazara giden bir insanımızın halini düşünmek zorundayız.

Tatbiki esnafımız kar edecek, Zararına hiçbir işletme ayakta duramaz. Âmâ Ramazan öncesi fiyatlardan nasıl kar ediyorsa; Ramazan dada aynı fiyattan satması gerekir, hatta mübarek günde fakirlerinde sofrasına biraz daha fazla nimet koyabilmesi için, kar marjını düşürmesi gerekir, Ramazan ayının gereği budur.

Hiçbir insanı dış görünüş bakımında sorgulamamalıyız. Bir kaç gün önce eski sinema oyuncusu Sayın KAYHAN YILDIZOĞLU’nun bir konuşmasını izledim. Televizyonlarda sucuk reklamının yapıldığını, Bir annemizinde telefon açıp, lütfen sucuk reklamı yapmayın, çocuğum istiyor ben alamıyorum dediğini ve bunu duyduktan sonra kendisinin hiç sucuk yemediğini söyleyince kendimden utandım. Sözle Müslümanlık olmaz. İşte gerçek İslami düşünce budur.

Bu yazımı yazmamın sebebi benim yaşadığım bir olaydan dolayıdır. Ramazan Bayramına 3 gün vardı. Şehrin belli bir esnafından lokum ve badem şekeri almaya gittim. bana hocam, kilosu 10 lira ama taze değil, yarın tazesi çıkacak gel vereyim dedi, Bende ikinci günü gittim bana badem şekeri ve lokumu paketledi verdi. İş ödemeye gelince yüzüme bakarak; zam geldi kilosu 13 lira oldu dedi, şaşırdım ama ödemeyi yapmak zorunda kaldım.

‘’HALA ANLAMIŞ DEĞİLİM, BİR GECEDE BU FİYAT NEDEN % 30 ARTTI’’
Bu yazıyı yazmamdaki gaye saygı değer esnaflarımızı rencide etmek değildir. Amacım, sevgili esnaflarımızın mübarek Ramazan ayında fakir vatandaşlarımızı da düşünerek biraz daha duyarlı olmaları içindir.

Bütün okuyucularımızın Ramazan ayını şimdiden kutlar en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.

‘’ UNUTULMASINKİ: BU ÂLEMDEN KİMSE BİRŞEY GÖTÜREMEZ, SALİH AMELDEN BAŞKA’’
Mustafa KORKMAZ
Araştırmacı Yazar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?