Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
SÖĞÜTLÜ DEREDEKİ SEL BASKINI
  • 0
  • 622
  • 04 Haziran 2018 Pazartesi
  • +
  • -

Saygı değer okuyucularım: bu yazımda, yakında yaşadığımız Söğütlü deredeki sel baskınından bahsetmek istiyorum.
Selin geldiği bölge, dik yamaçlarla çevrili ve çukur oba, cezaevi, Baş mağara, Tamburalı ve Kabaktepe bölgelerindeki dik yamaçlardan akan yağmur sularının toplanarak sele dönüşmesine imkân sağlayacak bir ovadır.
Daha öncede, bu bölgeden gelen sel, ilimizde bulunan şimdiki adliye binasının etrafı ile Akpınar ovasında ki bahçelerde hasara yol açmış idi.
Bu bölgelerden gelecek yağmur sularının sele dönüşmesini engelleyecek olan yatırım; ilimiz ile cezaevi yolu arasındaki ( dana başın kuyusu mevkii) bölgeye yapılacak Narlıcagölet’i idi, Ne yazık ki bu göletten hala bir haber yok.
Bizim yöneticilerimiz ise gölettin yapılasını geciktirdikleri gibi, Sel afetini destekleyecek birde kanal yaptılar. Bu yapılan kanal ise, resul Osman dağı eteklerin‘den akacak yağmur sularını, sel baskınını daha da arttıracak bu bölgeye aktarmaktadır.
Bu, su tahliye kanalı, Narlıcagöleti yapıldıktan sonra faaliyete geçmeli idi. Bu sene, bu sel baskınını çok şükür can kaybı olmadan atlattık. Şimdi seneye olabilecek ikinci bir sel baskınını mı bekleyeceğiz?, yoksa bir an evvel Narlıcagöletinin yapılması için mi çalışacağız?.
Bu sel baskınları güzel kilsimizin kaderi olmamalı. Biz doğanın dengesini bozar isek tabiatta bizim dengemizi bozar.
Yaradan insanların kafasına, bu afetleri önlemek için akıl diye bir şey koymuş. Eğer biz kafamıza konan bu aklı kullanmaz isek, sonuç bundan başka bir şey olmaz.
‘’‘’Aynı hataları tekrarladıktan sonra; başka bir sonuç beklemek aptallıktır’’(Albert Einstein )
Sevgili okuyucularım, kamu yatırımlarının bir öncelik sırası olmalıdır,10 yıldan beri Polateli _Şahinbey organize sanayi bölgesi, 5 yıldan beri Narlıcagölet’i ve yeni hastane binası (vs) gibi konuları hep hikâye olarak dinledik.
Hizmet sektörü ne ülkemizi, nede Kilis’imizi kalkındırır, Ülkenin kalkınması için işçilerin harıl harıl çalıştığı fabrikalar lazım. İsrafın kesinlikle önlenmesi lazım, yatırımlarda önemine göre bir ivedilik raporunun hazırlanması lazım, üretime dönük, akılcı olması lazım
Şu güzel Kilis`imize ister özel sektör, isterse kamu sektörü tarafından bacaları tüten iki fabrika yapılsaydı, bu gün Kilis’imizin çehresi değişirdi.
İnşallah bu yazdıklarımız yetkiler tarafından oku nurda, gereği için harekete geçilir. Sevgili okuyucularım: seçim yakın olduğu için bu nu belirtmek zorundayım.
Hiç bir partiye adapte değilim, bu yazımı da birilerine yarar, birilerine zarar versin amacı ile asla yazmıyorum. Bütün çabam, sadece doğrunun ve gerçeklerin anlaşılması ve güzel Kilis`imize yakışır hizmetlerin yapılması içindir.
Bir anımı sizinle paylaşmak isterim:
Kısa bir zaman önce Tokattan misafirlerim geldi, Kendilerini alıp Kilis’imizi gezdirmek istedim, o arada misafirime telefon geldi, o da Kilis’te olduğunu söylemiş olacak ki, karşıdaki Kilis’i sordu, Misafirimin verdiği cevap şöyle idi.
‘’ Yahu, işte, bizim Tokadın 30 sene önceki halini düşün’’ bu duyduğum cümle beni ne kadar sarstı bilemezsiniz.
Evliya Çelebinin, 500 yıl önce övdüğü Kilis, asla bunu hak etmedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.