ÜRETİCİ ÜZÜMÜNÜ KİME SATACAK

ÜRETİCİ ÜZÜMÜNÜ KİME SATACAK

Kilis`te her geçen gün azalan Üzüm üreticisi tekel suma fabrikası kapatılarak tüccarın insafına terk edildi. Yıllardır sesini yetkililere duyuramayan üzüm ürecisi çareyi uzun yıllar emek vererek yetiştirdiği bağları sökmekte buluyor.
TEKEL Suma Fabrikası 1944 yılında Kilis’e yapılan tek devlet yatırımı idi. Yıllarca Kilisli üzüm üreticilerinin üzümlerini sattıkları ve gelir elde ettikleri bir işletme oldu. Bu fabrika sayesinde uzun yıllar boyu Kilis’imizin önemli bir gelir kaynağıydı bağcılık. Üzüm üreticiliği Kilis`te tarım ile uğraşan köylü ve çiftçinin en önemli geçim kaynağı idi. Fabrikanın üzüm alımı yaptığı yıllarda Kilis`te “evlilik öncesi pazarlıklar, düğün masrafları, traktörün pazarlığı yapılır” iken fabrikanın üzüm alım fiyatları hesaba alınarak yapılırdı. Fabrika üzüm üreticisinin yanısıra Kilis ekonomisine de önemli katkı sağlamaktaydı. Kilis Ekonomisi küçük esnaf, bakkal, manav, kuyumcu esnafının altın satışları dahi fabrikanın üzüm alımı ile etkilenmekteydi. Şimdilerde üzümler olgunlaşmaya başladı. üzümler için hasat zamanı gelirken, üreticilerin eskiden daha çok kurutarak satmayı tercih ettikleri üzümler, tüccarlar tarafından yok pahasına yaş olarak alındığı için şimdilerde yaş olarak satılıyor. Manisa da 3 TL olan Yaş üzüm fiyatı Bu yıl Kilis’te 1.25 TL’yi zor buluyor.
2006 yılında Fabrika yetkililerince yapılan açıklamada, Kilis ve ilçeleri ve köylerinden getirilen yaş üzümlerin alımının sorunsuz şekilde sona erdiği 15 bin ton yaş üzüm alımı yapıldığı ve 8 bin ton kuru üzüm alımının yapılacağı açıklandığını hatırlıyoruz. Bugün hesapladığımızda fabrika yaş üzüm için 30 milyon kuru üzüm için ise 80 milyon toplamda 110 milyon TL Kilis ekonomisine katkıda bulunuyormuş. Tabii fabrikada çalışan yüzlerce Kilisli işçiyi de unutmamak lazım.
Fabrikanın özelleştirme adı altında satışı Kilis esnafı ve çiftçisi için bitişin başlangıcı oldu. Bu satış Kilis`te üzüm üretiminin sonunu getirdi. Kilis’te üzüm üretimi Tekel Suma Fabrikasının özelleştirilmesinden önce 24.000 hektar iken özelleştirmeden sonra 3-4 bin hektar seviyelerine gerilemiş durumda.
23.12.2003 tarihli ve 25325 numaralı Resmi Gazetede yayımlanan 2003/85 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile onaylanması sonucu NUROL-LİMAK-ÖZALTIN-TÜTSAB Ortak Girişim Grubu’na, TEKEL in Kilis de bulunan fabrika ile beraber ülkedeki diğer tesisleri, bankadaki 40.000.000 TL nakit parası ve depolarındaki 45.000.000 lira değerindeki üzüm ve suma dâhil 292.000.000 dolara satıldı.
Alıcı Konsorsiyum kurmuş olduğu MEY A.Ş. tarafından şirketi devraldı, devir işleminin üzerinden iki yıl gibi bir süre geçtikten sonra, şirket bu kez bir Amerikan yatırım şirketi olan Texas Pasific firmasına yüzde 90 hissesi 810 milyon dolar bedelle satılmıştı. Texas Pasific firmasına da tesisi 2,1 milyar dolara Johnny Walker viski ve Guinnes biranın sahibi İngiliz Diageo’ya sattı.
MEY A.Ş.’yi . Satın alan bu gruplar, üretimi arttırmak ve Bağcılığı daha cazip duruma getirmek amacının dışında, 17 fabrikanın üretimini durdurmuş sonrasın da kapatarak fabrikaların arazilerini rantta çevirmiş büyük karlar ile devir etmişlerdir. Ayrıca Binlerce çalışan da kapı önüne konulmuştur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?