Ahmet Laz
Ahmet  Laz
ahmetlaz@hotmail.com.tr
15 TEMMUZ RUHU
  • 0
  • 966
  • 17 Temmuz 2018 Salı
  • +
  • -

15 Temmuz 2016, hiç şüphesiz Türk ve dünya siyasi tarihinin en önemli günlerinden biridir. O gün, kadın, erkek, yaşlı ve çocuklarıyla bir millet, iktidarı başka milletler adına gasp etmek isteyenleri durdurmuş, tanklara ve uçaklara karşı bedenini siper etmiş, canını vermiş, yaralanmış ama iktidarı da hainlere kaptırmamıştı.

O günden bu güne tam iki yıl geçti. Ülkemizde darbe girişiminden 6 gün sonra OHAL uygulamasına geçildi ve birçok kişi görevinden açığa alındı, birçokları tutuklandı, bazıları da tutuksuz yargılanıyor. Sıkıntıya düşenlerin içinde masumlar var, iyi niyetliler var, menfaati için bu pisliğe bulaşmış olanlar var. Ama hainler de var, ahlaksızlar da, namussuzlar da, hırsızlar da… Bunları ayırt etmek elbette kolay değil. Zaten hain olan elebaşların büyük çoğunluğu da, ya yurtdışına kaçtı veya kaçırıldı.

15 Temmuzun üzerinden geçen iki yılda, bir referandum ve bir de cumhurbaşkanlığı ile milletvekili genel seçimleri yaşandı. Anayasa değişikliği için yapılan Referandumda, AK Partinin desteklediği ‘evet’ kıl payı kazandı. Böylece başkanlık sistemi için önemli bir adım geçilmiş oldu. Cumhurbaşkanlığında da MHP destekli Recep Tayyip Erdoğan, yine az farkla kazanabildi. Milletvekilliğinde AK Parti çoğunluğunu koruyamadı. AK Partinin oyları yüzde 10 dan fazla eridi ve %40 ın altına düştü. Bundan ne sonuç çıkarılmalıdır? Bu sonuçlara göre, FETÖ ile mücadelede inandırıcı bir başarının olmadığı mı anlaşılmalıdır? Bu soruların cevapları yetkililerce iyi analiz edilmelidir.

15 Temmuz 2016da millet, canını ortaya koyarak yaptığı müdahale ile siyasilere de önemli mesajlar verdi aslında. Yıllarca beraber yürüdüğünüz bu hainlerden artık uzak durun, milletin imkânlarını, makamlarını böylelerine peşkeş çekmeyin (!) dedi. Peki geçen iki yılda ne değişti? Bu mesajı kim anladı? Mesaj anlaşılmış olsaydı, başka cemaatlerin o cemaatin yerini doldurmasına fırsat verilir miydi? Yaverler, danışmanlar, valiler, belediyeler, kurum başkanları, rektörler, yüksek yargı vb ne kadar düzeltilebildi? Eğer düzeltilemediyse, yani FETÖ cüler kritik noktalardaki yerlerini hala koruyorlarsa, seçim sonuçları ile ilgili olarak yapılacak analizler de sağlıklı olmayacaktır.

Siyasi liderlerimiz, ‘partileri güç kaybeder’ endişesi ile içlerinde gizledikleri hainlere sahip çıkıyorlar. İçimizde, ‘FETÖ cülerin iletişim ağı olan “bylock” kullanan hiç kimse yok’ diyorlar. İnsanlar biliyor ve inanıyorlar ki FETÖ cüler, siyasi partiler içinde hala cirit atıyorlar. Daha geçtiğimiz hafta ilimizin vali yardımcılarından biri, FETÖ den tutuklanmadı mı? Son seçimlerle bazı FETÖ yandaşları, birçok ilde meclise taşınmadı mı? Bu konuda ciddi bir ayıklama hareketi başlamazsa, ‘tehlike atlatıldı’ denemeyecektir.

Terörle mücadele eden diğer tüm şehitlerimizle 15 Temmuz şehitlerimizin ruhları şad, makamları cennet olsun. Rabbim, gazilerimize de sağlık ve sıhhat içinde uzun ömürler versin. Bir daha böyle acıları ülkemize yaşatmasın. Dostlarımızı hüzünlendirip, düşmanlarımızı sevindirmesin.

Barış, bereket ve mutluluk içinde kalın sağlıkla…

Ahmet Laz

ahmetlaz@hotmail.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.