M.Hakan Öztürk
M.Hakan  Öztürk
ozturkhakanm@gmail.com
En Zor Savaş
  • 0
  • 782
  • 19 Mart 2018 Pazartesi
  • +
  • -

En Zor Savaş

Türkiye savaş, ayaklanma, soykırım ve benzeri nedenlerle göçe zorlanmış insanlara geçmişten bu yana kapılarını açan bir ülke olmuştur.

Yaklaşık 7 yıl önce Ülkelerin de ki iç savaştan kaçarak başlayan Suriyeli akınından en çok etkilenen şehrin adıdır Kilis.

Suriyelilerin Kilis İl sınırları içerisine yerleşmeleri, ekonomik, sosyal, kültürel, ticari hayata katılmaları, Kilis halkı için birtakım ekonomik, sosyal, ticari sonuçlar doğurmuştur.

Bu sonuçlar savaş ve benzeri olumsuzluklar karşısında zorunlu olarak Ülkelerini terk ederek farklı Ülkelere göç etmek zorunda olan sığınmacıların yerleştikleri yerlerde önemli etkileri olmuştur.

İç savaştan kaçarak Kilis’e yerleşen Suriyelilerinkonteynır kentler dışında ya akraba yanında ya da ev kiralama veya satın alarak yaşamlarına devam ettikleri aşikardır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Suriyelilerin Kilis’e gelmesi ile ticari gelirlerinin arttığı, ev ve işyeri kiralarının artmasına neden olduğu,Suriyelilerin değişik işlerde çalışmasının Kilis halkının işsizlik oranını artırdığı ve Kilis’te ticaretin canlanmasına katkı sağladığı gözlemlenmiştir.

Ancak bununla beraber Suriyelilerin Kilis’te kayıt dışı çalışması, ucuz iş gücü oluşturması, Suriyelilerin istihdamından dolayı Kilis halkının işsizlik oranının artması, Suriyeliler tarafından yapılan işlerde kalitenin düşük olması ve kayıt dışı ticarette artışlar gözlemlenmektedir.

Bu olumsuzlukların önlenmesi veya asgariye düşürülmesi için Kilis ve Suriyelilerin yoğun olduğu diğer illerde kayıtlı istihdam alanlarının ve hukuki zeminin oluşturulması gerekmektedir. 

Göç alarak nüfusundan fazla Suriyeliyi barındıran Kilis halkı Suriyelilerin ekonomik, sosyal, kültürel ve ticari hayata katılmalarının yanı sıra maruz kaldığı roket saldırıları sonucu bir dizi ekonomik önlemler ve borç ertelemelerin ardından esnaf ve tüccarların işsizlikten yakındığı ve işlerin durma noktasına geldiğini ve her geçen gün durgunluğun arttığı gözlemlenmektedir.

Kilis’ li esnaf siftahsız kepenk kapatırken Ülkelerinde ki iç savaştan kaçarak Kilis’e yerleşen Suriyeliler çok kısa sürede mülteci psikolojisinden kurtularak artan kiralara rağmen özellikle gıda, kozmetik ve giyim sektörlerinde ve çok sayıda işletme açmışlardır.

En dikkat çekici olanı da Suriyelilerin kendi esnaflarından alış-veriş etmesidir. Bu da Kilis halkının ekonomisine çok ciddi bir darbe vurmaktadır.

Ülkesine ve Devletine bağlı olan Kilis halkı siftahsız kepenkte kapatsa alınan ekonomik önlem ve borç ertelemelerine rağmen Devlete olan borcunu zamanında ödemekte ve bundan dolayı da en zor savaşınıekonomik olarak vermektedir.

Sayıp döktüğümüz olumsuzluklara rağmen, yoğun Suriyeli mültecinin ikâmet ettiği Kilis’te, en ufak Kilisli-mülteci çatışmasının çıkmaması Kilis toplumunun seciyeli bir toplum olduğunun ispatıdır.

Gününsözü

Zor günlerini yalnız atlatan,
Kimsenin yokluğunu hissetmez.Charles Bukowski

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.