Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
3600 EK GÖSTERGE VE MAĞDURİYETLER
  • 0
  • 296
  • 12 Şubat 2019 Salı
  • +
  • -

Sevgili okuyucularım; Bugün devlet memurlarından 4 meslek grubuna verilmesi muhtemel olan 3600 ek göstergeden bahsetmek istiyorum. Bütün görsel ve yazılı medya kuruluşlarının aktardığı haberlere göre: hemşireler, dingörevlileri, öğretmenler ve polislere 550 lira ekseninde bir artış yapılacağı bildirilmektedir.

Yönetici olupta en az dört yıllık lisans mezunu olanmüdürlere de verilmesinin düşünüldüğü medya vasıtası ile gündeme gelmiştir. Öncelikle bu dört meslek grubuna da saygım var, bu memurlarımıza daha fazla verilmesini canı gönülden isterim, bu beni mutlu eder. Benim bu zamları eleştirme istemimin nedenini, sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu belirteyim, devlet memurları sadece bu 4 meslek grubundan oluşmuyor. Bu dört meslek grubuna, böyle kayda değer bir ücret zammı yapılacaksa az da olsa diğer meslek grubundaki memurlarımıza da yapılması gerekmez mi?. % 10 zam alan devlet memurları ve emeklileri zaten hissedilen en az % 40 enflasyonun karşısında mağdur olmadılar mı?. Kilis gibi küçük ölçekli bir ilimizde; bu 4 meslek grubu sarımsağı, soğanı 12 liraya alıyor da, bu 4 meslek grubunun dışındaki memurlarımız 3 liraya mı alıyor?

Bu 4 meslek grubuna bu zammı verir iken 4 yıllık üniversite mezunu şartını koymuyorlarda, sadece yönetici sınıfında olanlara niçin bu şartı koyuyorlar? Bu 4 meslek grubunun çocukları, okula ,kreşe gidiyor ve servise biniyor da diğer meslek grubu mensuplarının çocukları ev demi oturuyor?. Aynı dairede çalışan bu 4 meslek grubundaki memur bu zammı aldığı zaman ,kendisine hiç zam verilmeyen diğer masa arkadaşı memurun masumiyetini düşünen var mı ?. Acaba?

Biz her zaman ücretler ve ya maaşlar arasındaki yelpazenin daraltılmasını savunduk, sebep; Refahın dengeli bir şekilde yayılması için. Yöneticilerimizin amacı en alt maaş grubu ile en üst maaş grubunun arasını ne kadar daha açabilirim, olmamalı. Çalışanlarımın refah düzeyini daha ne kadar arttırabilirim ve en düşük gelir grubunu nasıl biraz daha rahatlatabilirim olmalı. Biz vurdumduymaz olamayız. Biz alt gelir gruplarının haklarını savunmak ve sorunlarını ortaya koymak zorundayız, Biz basın mensubu olarak bunları dile getirmez isek: özel televizyon kanallarında bir ay lık sohbetiçin 600 bin Tl alanlar mı dile getirecek?.

Bir aylık televizyon programı karşılığı, bir asgari ücretlinin 25 yıllık maaşını alan insan ne anlar alt gelir grubunun sorunlarından. Acaba bu alt gelir grubunun sorunları akıllarına bile gelir mi? Benim arzum ise: 3600 ek gösterge tasarısı ile diğer çalışan memur gruplarına da uygun bir maaş zammının verilmesidir. Benim söyleyeceğim bu kadar: Takdir her zaman siz sevgili okuyucularımındır.

Mustafa KORKMAZ Araştırmacı yazar

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.