“40 YILLIK ESNAFIM 40 KURUŞA MUHTACIZ”

“40 YILLIK ESNAFIM 40 KURUŞA MUHTACIZ”

KİLİSLİ BİR ESNAFIN FERYADI

“40 YILLIK ESNAFIM 40 KURUŞA MUHTACIZ”

Geçtiğimiz günler içerisinde Kilis Belediyesine ait Hal Müdürlüğüne yaptığımız ziyarette bir esnafın çığlığı ile karşılaştık.

Kilis’te 40 yıldan beri esnafçılık yapan Ali Orman 40 kuruşa muhtaç olduğunu dile getirerek adeta isyan edercesine esnafın içerisinde bulunduğu durumdan dolayı bizlere şikâyetlerini iletti.

Kilis Hal’inde kabzımallık yapan Ali Orman son 3 yıl içerisinde iş yapamadıklarını adeta iflas etme noktasına geldiklerini ürünlerinin satışlarını gerçekleştiremediklerini aldıkları ürünlerin ellerinde kaldığını ve çürüdüğünü söyledi.

Ali Orman amcamıza adeta bir dokunduk bin Ah işittik. İş yapamadıklarından dolayı sessiz çığlık içerisinde olduklarını artık eve ekmek götüremediklerini söyleyen Ali Orman gittiği bütün bankalarda kapıların sonuna kadar yüzlerine kapandığını kimsenin kredi vermediğini belirterek bu böyle devam ederse sonlarının hiç iyi olmadığını dile getirdi.

Gelin burdan itibaren Ali Orman amcamıza kulak verelim;

40 Yıllık Esnafım 40 kuruşa muhtacız

Ben 1984 yılından beri esnafım. İnanın 1984 yılından beri yaşamış olduğumuz bu sıkıntıyı esnafçılık hayatım boyunca ben yaşamadım. Bizler esnaf olarak perişan durumdayız. İş yapamıyoruz.60 yaşında bir esnafım ben Kilis hal Müdürlüğünde kabzımallık yapıyorum. Bizler ürünlerimizin çoğunu Gaziantep’ten temin ediyoruz.Gaziantep’te 20 tane esnaf’tan iş yapıyoruz. Gaziantep esnafı bizim 40 yıllık esnaflığımızda nasıl bir esnaf olduğumuzu çok iyi biliyor. Orada ki esnaflara borçluyuz. Ama borcumuzu ödeyemiyoruz. Adamlar durumumuzu bildikleri için abi şu ay ödeyeceğiz bu ay ödeyeceğiz diye söylüyoruz ancak işimiz kötüye gidiyor. Bakın orada görüyorsunuz soğan aldım. Aldığım o soğan çürümesin diye beşinci sefer soğanı seçtirdim uluk olanları çürük olanları ayıkladım. Sarımsak aldım. Sarımsağa 14 bin lira para ödedim. Bakın hepsi çürüdü gitti. Niye? Çünkü satışı gerçekleşmiyor. Ambarımızda inanın sarımsağımız çürüyüp duruyor.

ESNAF OLARAK ZOR DURUMDAYIZ

KOSGEB’ten kredi çektim sıkıntılıyım. Neden? Çünkü iş yok ödemekte güçlük çekiyoruz. Bakın sabahtan beri kasamda yalnızca 250 lira para olmuş. Ben bu para ile hangi ihtiyacımı karşılayacağım. Aldığım ürünlerin parasını mı vereceğim. Yanımızda ekmek yiyen arkadaşlara günlük mü vereceğiz yoksa evimize ekmek mi götüreceğiz ne yapacağız. Artık inanın sebze halinde kilo ile satış yapmaya başladık. Esnafa mal veriyoruz esnafımızdan geri paramızı alamıyoruz. Esnaftan alacaklarımız geri gelmiyor. Biz normal bir esnafız. Kendi kendimizi zor bir şekilde geçindirmeye çalışıyoruz.

İŞ YAPAMIYORUZ PARA KAZANAMIYORUZ

Evimizde huzurumuz kalmadı. Geçtiğimiz günlerde burada dükkânımın elektriğini kesmeye geldiler. 135 lira dediğiniz para nedir. İnanın ondan dolayı elektriğimizi kesmek için geldiler. Ama ödeyemiyoruz. Kazancımız yok, para kazanamıyoruz. Ben nasıl bir komisyoncuyum. Satış yok, iş yok bu böyle olur mu? Yardım istiyoruz yetkililerimizden. Allah rızası için bir şeyler yapsınlar. Esnaf olarak bizler bu hallere düşecek esnaflar değildik. 135 liralık elektrik parasını ödeyemiyoruz. KOSGEB kredilerimizi ödeyemiyoruz. Bırakın bunları evimize ekmek götüremiyoruz. Ben para kazanamazsam devletime nasıl vergi ödeyeceğim. Ben esnaf olarak nasıl KDV ye katkı sunacağım. Para kazanamıyorum.

SURİYELİ SEYYAR SATICILAR PİYASAYI ALT ÜST ETTİ

Suriyeli seyyar satıcılar piyasayı alt üst ettiler. Bir denetim yok. KDV ödemiyorlar. Sigorta derdi yok. Dükkan kirası derdi yok. Kaşesi yok, Muhasebecisi yok. Suriyeli seyyar satıcı birisi 4 oğlu ile sabahtan akşama kadar seyyar arabası ile satış yapıyor. Bizden de çok iyiler. Bizler her türlü vergiye tabi iken o hiç bir vergi ödemiyor. Biz Gaziantep’ten sabah erken saatte malımızı alır Sebze haline getiririz. Suriyeli öğleden sonra gider Gaziantep’ten mal alır gelir. Biz Sebze halinde Domatesi 2 liraya satışa çıkarırken Suriyeli 2 liraya seyyar arabasında satış yapıyor. 4 oğlu ile 2 saat içerisinde 1,5 liraya almış olduğu 1 ton domatesi 2 liraya satıyor 500 lira para kazanıyor. Bu nasıl oluyor. Bizler nasıl yapalım. Sonrada vatandaşlarımız haklı olarak şikayetlerini dile getiriyor ve Suriyeliler ucuz sebze meyve satıyor oluyor. Ben hiç masraf etmesem günlük dükkanımın gideri 175 lira.

EMEKLİ PARAMI DA KOYUYORUM DÜKKANA YİNE YETİŞMİYOR

Aylık devletimin bana vermiş olduğu bir maaş var. 1575 tl. İnanın bana bu maaşı alıyorum dükkanıma koyuyorum. Emekli param da yetişmiyor. Aha işi bıraktım. Nere gideyim ne iş yapayım. 40 yıllık esnaf olarak devletime milletime faydalı bir bir şeyler yapmak istiyorum. Bırakıp nereye gideyim.

BANKALAR YÜZÜMÜZE BAKMIYOR

Çalmadık kapı bırakmadık esnaf olarak. Her yere gittik. Banka dediler oraya da gittim. Özel bir banka dan dediler ki sana kredi verecekler dediler. Esnaf olarak işlerimizin sıkıntısından dolayı ödemelerimiz gecikmeli diyerekten Bir Devlet Bankasına da gittim beni dışladılar. Aldığımız kullanmış olduğumuz kredileri maalesef gecikmeli olarak ödüyoruz. Onu da dışarıdan dostlarımızdan arkadaşlarımızdan bulduğumuz borç paralar alarak ödüyoruz. Özel bir banka bana dedi ki amca senin ödemelerin sıkıntılı kusura bakmayın biz size kredi veremezzik diyorlar.

YALNIZ BEN DEĞİL MEMLEKETİMİZİN TÜM ESNAFLARI SIKINTILI

Dükkanımı işyerimi çevirmek için faydalı bir esnaf olmak için çaba ve gayret gösterirken benim durumum da olan tüm Kilis esnafı var. Yalnızca ben kendimden bahsetmiyorum. Memleketimizin tüm esnafları sıkıntılı. Borcunu borç ile ödemeye çalışıyor. İş yapamıyor, para kazanamıyor. Esnafımız aldığı 100 liralık malın parasının ancak yarısını yani 50 lirasını veriyor. Ali amca kusura bakma vallahi para kazanamadık malı satamadık. Kalan parayı daha sonra verelim diyor. Yani durumumuz durum değil. Halkımız Sebze haline gelmiyor. Halkımızı sebze halinde göremiyoruz.

SEMT PAZARINA BİZZAT BEN GİTTİM

Halkımız haklı olarak Suriyeliler ucuz mal satıyor diyorlar. Semt pazarına kendim bizzat gittim ve bir araştırma yaptım. Biz burada 2 liraya sattığımız ürünü semt pazarında 1,5 liraya Suriyeli veriyor. 1 liraya burada verdiğimiz patatesi Suriyeli seçme 1 liraya veriyor. Bunu nasıl yapıyorlar. Hırsızlık yapıyorlar desek değil. Nasıl yapıyorlar inanın bende bilmiyorum.

1980-1990 LI YILLARDA EVİMİZE PARAYI POŞETİN İÇERİSİNDE GÖTÜRÜRDÜK

1987 yıllarından itibaren bizler öyle satışlar yapardık ki 1 atarabası dolusu sebze meyve anında satışı yapılır biterdi. 150 sandık malı bir anda satardık. Kazandığımız parayı poşet içerisinde evimize götürürdük. Düğünlerimize giderdik. Gezerdik, tozardık. Gerçek böyle idi. Şu anda yaşadığımız son 3 yıl 40 yılımıza bedel oldu. Ne KOSGEB kredisini ödeyebiliyoruz. Ne kredilerimizi ödeyebiliyoruz. Ne de şimdi Elektrik parasını ödeyebiliyoruz. Ne cebimizde paramız var. Bilmiyoruz artık. 40 yıllık esnafım 40 kuruşa muhtacım.

YETKİLİLERİMİZDEN BİZE SAHİP ÇIKMALARINI İSTİYORUZ

Ben buradan sizin aracılığınız ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım Bey’den, Milletvekillerimizden, Belediye Başkanımızdan, Sayın Valimizden kısaca tüm yetkililerimizden bizlere sahip çıkmalarını istiyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.