Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
AMERİKA NASIL SÜPER GÜÇ OLDU
  • 0
  • 561
  • 02 Nisan 2018 Pazartesi
  • +
  • -

Sevgili okuyucularım, bugün, süper güç olduğu kabul edilen Amerika birleşik devletlerinden bahsetmek istiyorum. Amerikalılar 1929 yılında büyük bir ekonomik kriz yaşadı. Büyük işletmeleri battı. Birçok şirket yöneticileri intihar etti. Bunun üzerine Amerikalılar en çok işletme fakültelerine ağırlık verdi ve ilerleyen zaman içerisinde tekrar uluslararası büyük konsorsiyumlara sahip oldu.

Yabancı ülkelerde ne kadar süper öğrenci var ise bunları ülkelerine getirmeyi başardı ve bu süper beyinleri NASA ve sanayi kuruluşlarında istihdam etti. Bu süper beyinlerin geldiği ülkelerin ekonomileri geri olduğu için bu genç beyinlere verilen 5000 dolar çok cazip geldi, âmâ zaman içerisinde bu süper beyinlerin sayesinde sanayilerindeki büyük gelişmeler kendilerine yetti.

Geri kalmış ülkelerde kendi yerli üretimlerini göz ardı ederek, Amerikan mallarını kullanmayı bir üstünlük saydı ve Amerikan ekonomisini kalkındırıp, kendi sanayilerini atıl bıraktı.

Bundan 40  yıl kadar önce basında şu haberi okumuştum: Suudi Arabistanlı bir prens, Amerika birleşik devletlerindeki bir AVM` yi kapattı. Özel uçağı ile gittiği bu AVM den bir günde 6 milyon dolarlık alış veriş yaparak ülkesine döndü.

Amerikalılar bunları yapar iken, emperyalist emellerini gizleyerek sömüreceği ülkelere kendilerini sevdirmeyi de başardılar. NASILMI: Ben 1963 yılında Kilis Merkez Şehit Sakıp okulunda okuyor idim. Her sabah önümüze bir paket süt tozu ve birde kaşık konur idi, Kaşıkların üzerinde ise Amerika’nın simgesi olan ‘’ USA ‘’ Yazardı o yaşta ben nereden bilebilirdim, bu kaşık ile süt tozunun ilerde bu ülkeye nelere mal olabileceğini, Bilmesi gerekenler durur iken.

Bu anlattıklarım ışığında Amerikan ekonomisi büyüdü ve bugün dünya devletlerine siyasi ve ekonomik yönden hükmeder duruma geldi.

Franklin Delano Roosevelt (1882_1945) ABD`nin en uzun dönem başkanlığını yapan insandır. Kendi ülkesinin sanayisini geliştirmiş ve fiziki engelli (felç) olmasına rağmen büyük bir performans göstermiştir. Şu açıklaması kayda değerdir.

‘’Avrupa’nın en değerli ve en enteresan devlet adamı şu an Avrupa’da değil de, boğazın ötesinde yaşıyor, Ankara’da yaşıyor.  (KEMAL  ATATÜRK`ü KASTEDİYOR) / Franklin Delano Roosevelt

Bizimde ülkemizi kalkındırmak için millet ve devlet olarak çalışmamız, israfı savurganlığı önlememiz, sen ben davasından sıyrılarak siyasi çıkar bataklığına gömülmeden akılcı sanayi yatırımları yapıp, tarımımızı tekrar ayağa kaldırarak insanımıza aş ve iş sağlayacak tesisler kurmalıyız.

Âmâ biz ne yapıyoruz?

Bir süper gücün başkanının bile takdir ettiği devlet adamımıza hakaret ve hala hazırdaki fabrikaları özelleştirme adı altında atıl bırakmaya devam.

ALLAH (cc) sonumuzu hayreyleye ve akıl hidayet vere.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.