Bağcılık Uygulama ve Araştırma Enstitüsü NASIL KURULACAK

Bağcılık Uygulama ve Araştırma Enstitüsü NASIL KURULACAK

Önerilerimiz;

  1. Suma Fabrikası, Kilis Yedi Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesine Tarım Orman Müdürlüğü ile ortak olarak (Bağcılık Uygulama ve Araştırma Enstitüsü kurulmak üzere devir edilebilir.)
  2. Suma Fabrikasında Kilis’te bulunan Suriyeli sığınmacı ziraat ve kimya mühendisleri ile Türk ziraat ve kimya mühendislerinin karma istihdamı sağlanabilir. En az 20.000 Kilisli üretici ile beraber ilimizde 10.000 civarında Suriyeli vasıfsız insan için de tarımda çalıştırılarak (bağlarda ve üretim aşamalarında) istihdam imkanı sağlanabilir.

 

  1. Avrupa Birliğine “Suriyeli sığınmacıların istihdamı” konulu proje ile başvurularak fabrika için finans sağlanabilir. Aynı şekilde bölgemizde bulunan GAP ve İpekyolu Kalkınma Ajanslarından bu şekilde fabrika için finans sağlanması mümkündür.

 

 

  1. Üniversite, İl Özel idaresi, İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğünün paydaş olduğu projeler ile ilimiz çiftçileri ve iş sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız için Kilis Suma Fabrikası bir nimete dönüşebilir.
  2. Katar ve Arap Ülkelerindeki Yardım Fonu “Suriyeli sığınmacıların istihdamı” konulu proje ile başvurularak fabrika için finans sağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.