BAŞARILI İNSANLAR

BAŞARILI İNSANLAR

 

Merhabalar,
 

Başarılı olan insanlar: Kendini tanırlar. Becerilerinin, ilgilerinin ve sınırlarının farkında olan insanlardır. İlgi duymadıkları bir alana yönelme yerine, kendilerini yeterli buldukları alanlara  yönelirler.


Bu kimseler güçlerinin, niteliklerinin ve yeteneklerinin sınırlarını bilen ve sahip oldukları imkânlardan haberdar olan kimselerdir.


Bazen çok hızlı geçtiğinden yakınılan zaman çok çabuk değil, sabit hızla geçer. İnsanlara eşit olarak verilen tek şey zamandır. Başarılı insanlar zamanlarını amaçları doğrultusunda planlı ve programlı kullanan insanlardır.

Amaç, belirli bir zaman dilimi içerisinde ulaşılması gereken noktadır. Amacın açık ve kesin olması gerekir. Amacın bölümlere ayrılması ve amaca ulaşmak için ne kadar yol kat edildiği gözlenmelidir.


Etkili konuşmanın yanında, dinlemek ve müdahale etmeden gözlemek kişiye birçok durumda avantajlar sağlar. Dinlemek ve gözlemek sorulabilecek birçok sorunun cevabının kendiliğinden ortaya çıkmasına yardımcı olduğu gibi, olayların doğal akışının bozulmamasına ve böylece edinilecek bilginin gerçeğe daha yakın olmasına imkân verir.

Susmak; dinleme ve gözleme özelliği ile birbirine benzemekle birlikte aynı anlamda değildir. Kişinin konuşmaması gereken yerlerde konuşarak daha sonra bedel ödememesi için susması önemli avantajlar kazandırmaktadır.

Başarılı insanların bir diğer özellikleri ise gereken yer, durum ve zamanlarda yardım istemeyi bilmeleridir. Çok basit olduğu halde yardım istemeye cesaret etmek, bunun yerini ve zamanını ayarlamak ve yardımı doğru kişiden istemek bir niteliktir.

Gelin bir bakalım Mevlana başarılı insanı nasıl tarif etmiş.

Gönüllerini Allah’ı anarak, iyi işler yaparak cilalamış, parlatmış başarılılar renkten ve kokudan kurtulmuşlardır. Onlar, her an, içlerinde bir hoşluk, bir güzellik hissederler. Onlar bilginin şeklini, dış yüzünü, kabuğunu bırakmışlar da mánásını ve özünü almışlar ve ayne’l-yakin bayrağını yüceltmişlerdir. Düşüncelerden, duyguların yükü altından kurtulmuşlar da aydınlığa kavuşmuşlardır. Kimsecikler onların gönüllerine bir zarar veremez, zira zarar sedefe gelir, içindeki inciye gelmez.

Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin.

Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın.

Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere gülüp geçeceksin.” Diyen ulu önder  Mustafa Kemal Atatürk ise başarının tarifini bu şekilde dile  getirmiş.

 

    Başarı her daim sizinle olsun…

                                                                                     Hoş kalın sağlıcakla….

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.