BOMBA BİTTİ, ERTELEME BİTTİ, ŞİMDİ ÖDEME ZAMANI

BOMBA BİTTİ, ERTELEME BİTTİ, ŞİMDİ ÖDEME ZAMANI

ilimizde bombaların düşmesi sonucu yaşanan ekonomik kriz sonrası mücbir sebep ilan edilmiş ve SSK BAĞKUR ve VERGİ borçları ertelenmişti. Şimdi birikmiş borçları ödeme zamanı geldi…
Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ; Yaptığı açıklamada birikmiş Borçların yapılandırmasına ilişkin 2 bankayla anlaştıklarını duyurdu.
Akkaş yaptığı açıklamada; 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılandırma kapsamında birikmiş prim borçlarını ödeyerek ve dondurulmuş hizmet sürelerini ihya ederek emekli olabilecek sigortalılarımıza yönelik Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. arasında 31/05/2018 tarihinde kredi işbirliği protokolü imzalandı.
Banka ile yapılan protokol de sigortalılarımıza kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirildi.
Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Kurumdan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubelerine müracaat edeceklerdir.
Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade ile kredi kullana bileceklerdir.
Kredi işbirliği protokolü kapsamında:
• Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’ den yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler,
• 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’ dan yaşlılık aylığı bağlana bilecek kişiler,
• Ek-5 kapsamında tarım ve ya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlana bilecek kişiler,
• Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlana bilecek kişiler,
•Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlana bilecek kişiler bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.