ÇİFTÇİ DİBE DAYANDI

ÇİFTÇİ DİBE DAYANDI

Kilis`in en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ve zeytinyağında inanılmaz düşüş yaşandı.

Kilis`te zeytin hasatı yeni yeni başlarken yeni mahsul zeytinyağı fiyatları dibe vurdu. Kilis`te bu yıl yaşanan sel ve dolu felaketleriyle savrulan çiftçilerimize son darbede zeytinyağı piyasasından geldi. Bilindiği üzere dolu felaketlerinin ardından İŞKUR üzerinden TYP kapsamında ensesi kalınlar  işe alınırken küçük çiftçiler alınmamıştı. Dolu ve selden zarar gören çiftçilerimize bakanlığımızdan tohum sözü verilmesine rağmen sadece lafta kaldı.

Zeytinyağıyla Kim Oynuyor

Kilis`te kalitesine göre 17-18 ve 19 TL`ye kadar zeytinyağı satışı yapılırken birden bire 11-12 ye düşmesi akıl karı değil. Zeytinyağını yeni çıkaran bir üreticimiz çıkardığı zeytinyağını satmaya çalıştığını verilen fiyatın gerçekten inanılmaz olduğunu söyledi. Şunu anlamış değilim 1 ay önceye kadar onaltıya alınan zeytinyağımız birden bire nasılda onbir onikeye düştü. Bazı söylentilere göre zeytinyağı piyasasını düşürmek için Suriye`den zeytinyağı getirildiği söyleniyor. Marketlerde 35 – 40 TL arasında satılan zeytinyağları var. Kilis zeytinyağı Türkiye`nin en iyilerinden biri olmasına rağmen bu kadar düşük fiyatla alınması bizlerin bittiğinin alametidir” dedi.

ÜRETİCİNİN SON ÇIRPINIŞLARI

Kilis`te dolu ve sel felaketleri ile sendeleyen çiftçilerimiz bu son zeytin hasatıyla birlikte bitirilme noktasına gelmiş durumda. Geçtiğimiz aylarda Üniversitemizde zeytin çalıştayı düzenlenmişti. Ayrıca zeytin şenlikleride düzenlendi. Zeytin ve Zeytinyağının tanıtımları düzenlene şenliklere rağmen fiyat yükselmeli iken nedense tam tersi oluyor. Çiftçilerimizin son umudu olan Zeytinyağı da fiyat etmeyince çiftçiliğin ruhuna bir Fatiha okumaktan başka bir çarede kalmıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.