Şerif Kurt
Şerif  Kurt
serifkurtt@gmail.com
Çocuklarımıza Bırakacağımız En Büyük Miras İyi Ahlaktır
  • 0
  • 589
  • 04 Nisan 2018 Çarşamba
  • +
  • -

Ahlak, insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı, değer ve tutumların bütünüdür. Ahlak nedir? diye arar iseniz karşınıza bu veya buna benzeyen ifadeler çıkar. Ahlakın sözlükteki tanımı budur. Ahlak insanın toplumsal görevlerini yerine getirirken mutlaka uyması gereken kurallar bütünüdür. Üstlendiği görevleri bütün topluma karşı sorumluluk bilinciyle yapmak, çalışmak, işin gerektirdiği kurallara uymak, dürüst, güvenilir olma, ayrımcılık yapmamak ve herkese eşit davranmak, herkese karşı saygılı ve nazik olmak, kimseye haksızlık yapmamak, herkesle iyi geçinmek, görevini ve bulunduğu mevkiinin yetkilerini menfaat sağlamak amacıyla kullanmamak, kamu mallarını korumak, ülke kaynaklarını verimli kullanmak ve israftan kaçınmaktır. Yalan söylememek, çalmamak, zülüm etmemek, emanete ihanet etmemek  iyi ahlakın kurallarındandır.

 Peki ahlakın toplumsal değerlerdeki yeri nedir?  Bu sorunun bendeki cevabı “Allah`a imandan, sonra iyi ahlak” geliyor. Allah`a inanmamak biz kullar için büyük günahlardandır. İnanmayan insan, kendisini yaratanı inkar ederek en büyük ahlaksızlığı yapmıştır. İnanmayan için  diyecek bir şey yoktur.  Sözümüz Allah iman edenler içindir.

 Ahlak bir toplumun, harcına katılmış çimentosudur. Ne derece iyi ahlak sahibi insanlardan oluşuyor ise bir toplum o kadar da az haksızlık ve zülüm olduğu gibi refah ve huzur olur. Bana göre çocuklara alfabe den önce iyi ahlakı öğretmeliyiz. Okumanın yaşı yoktur. 40 yaşından sonra üniversite kazanan insanlar var, 60 yaşında üniversiteden mezun olanlar var. İnsan her yaşta bilgiye erişebilir, İyi ahlak çocuk yaşta öğrenilir. İnsan 40 yaşından sonra iyi ahlak sahibi olamaz. 

 Hepimiz çocuklarımız için iyi bir meslek sahibi olsun diye uğraş içindeyiz. Dershaneler, özel öğretmenler için binlerce lira para akıtmaktayız. Peki hiç düşündünüz mü? İyi ahlaka sahip olmayan ama iyi bir mesleği olan insanların neler yapabileceğini. İnsan, mesleği bilgisi en üst seviyede  iyi bir mühendis olabilir, ama iyi bir ahlaka sahip değilse inşaatın çimentosundan çalar, ilk depremde bina yıkılır. Binlerce insanın ölümüne sebep olur. Aslında siz bir katil yetiştirmişsinizdir. İnsan mesleği bilgisi iyi bir hukukçu olabilir ama iyi bir ahlaka sahip değil ise verdiği kararlar ile zülüm edebilir. Siz bir zalim yetiştirmişsinizdir. İnsan mesleği bilgisi iyi bir kimyacı olabilir ama iyi bir ahlaka sahip değil ise kimyasal silah yapar. Siz bir katil yetiştirmişsinizdir. İnsan mesleği bilgisi iyi bir idareci olabilir ama iyi bir ahlaka sahip değil ise yaptığı işlerde yolsuzluk edebilir. Siz bir hırsız yetiştirmişsinizdir. İnsan mesleği bilgisi iyi bir din adamı olabilir ama iyi bir ahlaka sahip değil ise öğrencisini taciz edebilir. Siz bir sapık yetiştirmişsinizdir.

 Çocuklarımızın iyi mesleğe sahip olması, onların toplum içerisinde de itibar görmesini sağlar.  İyi ahlaka sahip çocuklar yetiştirmek ise ülkemizin dünya üzerinde itibar görmesine sağlar. Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras iyi ahlaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.