DANİMARKALILAR FUTBOL EĞİTİMİ VERECEK

DANİMARKALILAR FUTBOL EĞİTİMİ VERECEK

DANİMARKALILAR FUTBOL EĞİTİMİ VERECEK

bas

Danimarka Mülteci Konseyi ve Kilis Belediyesi arasında imzalanan “Ortak Buluşma Zeminimiz Spor” projesinin tanıtımı yapıldı.

“Ortak Buluşma Zeminimiz Spor” projenin tanıtımı Söğütlü dere stadyumunda gerçekleştirildi. “Ortak Buluşma Zeminimiz Spor” adlı proje ile 35`i Türk 115`i Suriyeli toplam 150 öğrenciye profesyonel antrenör eşliğinde futbol eğitimi verilecek.

Stadyumda ilk olarak iki takımın başlama vuruşunu Başkan Kara ve DRC Temsilcisi Martine yaptı.

Programda bir DRC Türkiye Temsilcisi ve Ülke direktörü Martine Wileneuve konuşmasına Türkçe başlayarak, bu projenin gözle görüldüğünde küçük olduğunu ama anlamının çok büyük olduğunu söyledi. Bu projenin başlangıç olduğunu ve devamının geleceğini belirtti.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara programda yaptığı konuşmada, “Birisi insanlığı öldürmüş bitirmiş savaşın dili olmuş, bir tanesi de umudun barışın paylaşmanın güzelliğin dili olmuş oda birlikte yaşama ve paylaşma kültürüdür. Bizim kültürümüzde iyilikler paylaştıkça artar, kötülükler ise paylaştıkça azalır. Bir yabancı ülke veya bir İslam ülkesi 300-500 Suriyeli misafir ettiği zaman onun sesi Dünyaya duyuruluyor. Ben buradan bütün dünyaya bir fıkra ile seslenmek istiyorum.

İsrail’le Çin bir toplantıda buluşuyorlar, İsrailli yetkili konuşuyor bizim şu kadar nüfusumuz var şu kadar yüzölçümümüz var diyor. Çinli yetkili dayanamayarak elini kaldırıyor pardon hangi otelde kalıyorsunuz. Bende buradan bütün dünyaya buradan seslenmek istiyorum. Siz 300-500 Suriyeliyi hangi otelde misafir ediyorsunuz. Biz kendi nüfusumuzdan çok Suriyeli misafirimizi bütün evlerimizde, sokaklarımızda ve şehrimizin her yerinde misafir ediyoruz. Bu Kilis`te yapılan yüzyılımızın en muhteşem olayıdır. Eyer birleşmiş milletler Dünyaya barış adına bir umut olacaksa Kilis adını Birleşmiş Milletlerin kapısına altın harflerle yazılması lazım. Hayat futbola benziyor,  biz futbol takımının içerisinde mağdurlar ve mazlumlar olarak birlikte bu takımın içerisinde oynuyoruz. Bütün teröristlerin bütün kan sömürücülerin  karşısındaki takımla beraberiz. Ben inanıyorum ki her zaman mağdur ve mazlumların takımı kazanacaktır”.

Bizler Suriyeli kardeşlerimiz gelmeden önce günlük 40 ton çöp toplarken bugün 160 ton çöp topluyoruz yine şikayet etmiyoruz. Günlük 10 bin m2 temiz suya ihtiyacımız varken bugün 30 bin m2 suya ihtiyacımız var yine şikayet etmiyoruz. Ayrıca, bu projede desteklerinden dolayı DRC ve tüm destek verenlere teşekkür ediyorum. Başkan Kara programın sonunda DRC Temsilcilerine birer yemeni hediye etti. DRC temsilcileri de Başkan Kara ve ekibine birer forma hediye ettiler.

bas1

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.