kilisinsesi.com.tr
DARILMA DÜNYASINDA DEĞİL DAYANMA DÜNYASINDA YAŞIYORUZ.
14 Kasım 2019
Tuba Kaya

DARILMA DÜNYASINDA DEĞİL DAYANMA DÜNYASINDA YAŞIYORUZ.

  Merhaba , Bir Narsisti tanımanın ve Narsistle başa çıkmanın yollarına bakalım mı? Sürekli dikkat ve hayranlık bekleyen, herkesten daha...

 

Merhaba ,

Bir Narsisti tanımanın ve Narsistle başa çıkmanın yollarına bakalım mı?

Sürekli dikkat ve hayranlık bekleyen, herkesten daha iyi olduğunu ve ona göre davranılması gerektiğini düşünen, en ufak bir anlaşmazlıkta veya eleştiride hakaret ve küçümsemeyle karşılık veren birileri var ise çevrenizde, bir narsistle karşı karşıya olabilirsiniz.

 Eğer bir narsisti tanır ve özelliklerini bilirseniz, kendinizi güç oyunlarından koruyabilir ve daha sağlıklı sınırlar oluşturabilirsiniz.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerin, ideallerinde oluşturdukları, kendi şişirilmiş ihtişamlı imajına âşık olduklarını söylemek daha doğrudur. Bu durum, özgüvensizliklerinden uzaklaşmalarını sağlar.

Öte yandan ihtişam duygularını besleyebilmek adına çok fazla çaba harcar ve işte o zaman olumsuz tutumları ve davranışları ortaya çıkar.

Narsistik kişilik bozukluğu, ben merkezci ve kibirli bir düşünce ve davranış yapısını, diğer insanlara karşı düşüncesiz davranışları, empati eksikliğini ve de hayranlar edinmeye aşırı ihtiyaç duyma olgularını içerir. Hayranlarına olumsuz yönlerini göstermeyecek kadar ustadır. Olumsuz yönleri fark edildiğinde çileden çıkar ve hayranlarından uzaklaşmaya başlar. Çünkü artık takdir edilmiyordur.

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişi, kendine bile sorun yaratan davranışlarını değiştirme konusunda aşırı direnç gösterir. Suçu başkalarında bulma eğilimindedir. Kendisini suçlu gördüğü nadirdir. Hatta hiç denecek boyuttadır.

Dahası, en ufak eleştirileri, algı farklarını veya anlaşmazlıkları, kişisel saldırılar olarak gördükleri için son derece büyük tepki verirler. Çevresindeki insanlara, bir narsistin şiddetli öfkesine ve soğukluğuna maruz kalmaktansa, taleplerini yerine getirmek daha kolay gelir.

Genellikle başarıları ve becerileri hakkında abartırlar veya yalan söylerler. İş ya da ilişkileri hakkında konuştuklarında, duyacağınız tek şey, ne kadar iyi oldukları, ne kadar verici davrandıkları ve hayatlarındaki insanların, ona sahip oldukları için, ne kadar şanslı olduklarıdır.

“Narsistler, gerçekler kendi görkemli üstünlüklerini desteklemediği takdirde, çarpıtma ve kendi kendini kandırma yoluyla kurdukları bir hayal dünyasında yaşarlar.” Bir narsist kurbanının yaptığı çarpıcı bir açıklamadır bu.

Sınırsız başarı, güç, zekâ, çekicilik ve sevgiyle kendilerini kontrolde ve özel hissetmelerini sağlayan, kendi bu istek dünyası ile çelişen gerçekleri ve görüşleri göz ardı ederler. Bu istek balonunu patlatmakla tehdit eden her şeye, aşırı savunmacılı ve hatta öfke ile karşılık verirler. Bir narsistin üstünlük duygusu, sürekli alkış ve iltifat almazsa yavaş yavaş hava kaybeden bir balon gibidir. Ara sıra iltifat yeterli değildir.

Narsistler, kendilerini (hak etmeseler de) özel görürler. Buna istinaden, olumlu bir muamele hak ettiklerini düşünürler. Ne istiyorlarsa, almaları gerektiğine gerçekten inanırlar. Ayrıca çevrelerindeki insanların, her isteğine otomatik olarak uyum sağlamasını beklerler. Eğer her ihtiyacını önceden tahmin edip karşılamazsanız, işe yaramaz olduğunuzu düşünürler ve bunun karşılığında size saldırgan, öfkeli, aşağılayıcı veya soğuk davranırlar.

Özellikle kendine güvenen narsistler, bir eksikliği olan, kendilerine hayran olmayan veya herhangi bir şekilde onlara meydan okuyan insanlarla karşılaştıklarında kendilerini tehdit altında hissederler. Hissettikleri tehdidi etkisiz hale getirmenin tek yolu ise bu insanları aşağılamak, hakaret, lakap takma, zorbalık veya tehditle saldırmak olduğunu düşünürler.

Peki, böyle kişilik ile karşı karşıya kaldınız neler yapabiliriz birde buna bakalım.
Hayatınızdaki narsistin, kim olmasını beklediğiniz yerine, gerçekte kim olduğunu görmeniz önemlidir. Kötü davranışları için mazeret uydurmayı veya size yaşattığı acıları görmezden gelmeyi bırakın. İnkâr etmek, bu durumu değiştirmez. Gerçek şu ki, narsistler değişime karşı çok dirençlidir. Bu yüzden kendinize sormanız gereken asıl soru şudur; sürekli bu şekilde mi yaşamak istiyorsunuz?
 Narsistin sanrılarında kendinizi kaybetmek yerine, kendiniz için istediğiniz şeylere odaklanın. Hayatınızda neleri değiştirmek istiyorsunuz? Hangi becerilerinizi geliştirmek istersiniz? Daha tatmin edici bir yaşam oluşturmak için hangi yanılgılardan vazgeçmeniz gerekiyor.

Sağlıklı ilişkiler karşılıklı saygı, sevgi, anlayış ve şefkat üzerine kuruludur. Ancak narsistler ilişkilerinde bunları kimseye veremezler. Narsistler düzenli olarak başkalarının sınırlarını ihlal ederler. Dahası, bunu mutlak bir ‘hak’ hissi ile yaparlar. Haklılıklarını ve doğru olduklarını anlatmada oldukça ustadırlar ve karşıdakini buna inanmaya zorunda bıraktıracak kadar oyuncudurlar.

Bu sınırsız ihlallerin ne olduklarını bilmek ve tanımak önemlidir, böylece gereksinimlerinize saygı duyulan daha sağlıklı sınırlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Hayatınızı kendi kontrolünüz altına alma girişimlerinize karşı, narsist kişi kendini tehdit altında hissedecek ve üzülecektir. Bu durumu bertaraf etmek için, ilişkinizin diğer alanlarında taleplerini arttırabilir, sizi cezalandırmak için kendilerini uzaklaştırabilir ya da sizi yeni sınırlarınızı bırakmaya yöneltecek şekilde etkileyebilirler. Kararlı durmak size bağlıdır.

Kendilerini aşağılık ve utanç duygularından korumak için narsistlerin kendi eksikliklerini, zulümlerini ve hatalarını her zaman inkâr etmeleri gerekir. Genellikle, kendi hatalarını başkalarına yansıtarak bunu yaparlar. Hatalı olmadığınız bir şey(ler) ya da sahip olmadığınız olumsuz özelliklerle suçlanmak çok zor ve üzücüdür. Ancak zor da olsa, kişisel olarak algılamayın. Bu sorun sizinle ilgili değildir.

Narsisistler gerçeklerle yaşamazlar ve bu diğer insanlara ilişkin görüşleri için de geçerlidir. Aşağılamalarının ve suçlamalarının, kendinize güveninizi baltalamasına izin vermeyin. Hak edilmemiş sorumluluk, suçlama veya eleştiriyi kabul etmeyin. Bu olumsuzluktan, narsist kişi sorumludur.

Saldırıya uğradığımızda, kendimizi savunmak ve narsistin yanlış olduğunu ispatlamaya çalışmak doğal tepkilerdir. Ancak ne kadar rasyonel olursanız olun veya haklılığınız ne kadar sağlam temelde olursa olsun önemli değildir, çünkü bir narsistin sizi duyup anlaması olası değildir. Bu yüzden, bir konuyu onunla tartışmak, durumu çok tatsız bir hale getirebilir. Nefesinizi boşa harcamayın. Narsiste, sadece değerlendirmelerine katılmadığınızı söyleyin ve hayatınıza devam edin.

Narsistin hakaretlerine ve olumsuz davranışlarına karşı en iyi savunma, güçlü bir benlik duygusudur. Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi bildiğiniz zaman, size karşı düzenlenen haksız eleştirileri reddetmek daha kolaydır.

Hayat günün sonunda zor kişiliklerle baş etme sanatıdır bazen…

                                                                     Hoş kalın sağlıcakla…

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN