DÜŞÜNCE GÜZEL!  SONUÇ: SIFIR

DÜŞÜNCE GÜZEL!  SONUÇ: SIFIR

Kilis tarihinde ilk defa Ekonomi Şurası toplantısı düzenlendi. Toplantının can alıcı cümlesini Kilis Organize Sanayi bölgesi Başkanı Mahir Can söyledi. Mahir Can; “Benim Kilis`te bir tekstil Fabrikam var birde aynı fabrika dan Adıyaman da var. Kilis`te 70 bin TL. SGK öderken Adıyaman da sıfır SGK ödüyorum” dedi.

Kilis`te Ekonomi Bakanlığın isteği üzerine Kilis Valiliği ve Kilis Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı tarafından “Kilis Ekonomi Şurası” yapıldı. Kilis Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığında yapılan Toplantıya Kilis Valisi, Kilis Milletvekilleri, Belediye Başkanı, İl Müdürleri, Oda başkanları, Bazı Sanayici ve İşadamları katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Kilis Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı; Kilis`in Mücbir sebepten dolayı borç batağında olduğunu ve esnafın bu borcu ödeme imkanının olmadığını ve Suriyelilerin Kilis Ekonomisine ve Kilis`in Günlük yaşamına olumsuz yönde katkı yaptıklarını dile getirdi. Celkanlı; Biran önce İlimizdeki Suriyelilerin biran önce ülkelerine gönderilmelerini istedi.

Kilis Milletvekilleri Yaptıkları konuşmada; “Günlük en az 100 kişinin kendilerini arayarak iş istediklerini belirterek; “Bulduğumuz işleri de beğenmiyorlar. Kilis`in sorunlarını çözdük ve çözmeye de devam ediyoruz”. Borçlarla ilgili yaptıkları konuşmada ise “gerekeni yaptık bundan başka yapacak bir şey yok” dediler.

Belediye Başkanı Abdi Bulut ise; Mücbir Sebepten dolayı borçların ödeme süresinin kanunen 24 ay olduğunu dile getirdi. “24 ayda ödeyemem diyenler 36 ay çıkarmak için belediyemize gelerek acziyet (Fakirlik)  belgesi alabilirler” dedi.

Kilis Valisi Recep Soytürk Yaptığı konuşmada Kilis`in genel sorunlarını dile getirerek özellikle Eğitim konusunda daha önceki yıllarda Türkiye 1.si olan ilimizin şimdi 79.cu sıraya gerilediğini söyledi. Ayrıca Öncüpınar sınır kapısı ile ilgili Kilis lehine çalışmalarının olduğunu söyledi.

Konuşmalardan sonra soru cevap bölümüne geçildi. Söz alanlar kendi ilgili oldukları alanlarla ilgili sorunları dile getirdiler.  Sorulara şura üyeleri kısa kısa cevaplar verdiler.

Kilis Ekonomi Şurası sonucu açıklanmadı, Sonucun açıklanmasını bekliyoruz. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.