Şerif Kurt
Şerif  Kurt
serifkurtt@gmail.com
EL, ELİN EŞEĞİNİ TÜRKÜ İLE ARARMIŞ
  • 0
  • 438
  • 19 Mart 2018 Pazartesi
  • +
  • -

 EL, ELİN EŞEĞİNİ TÜRKÜ İLE ARARMIŞ

Zeytin dalı harekatına ve roket mağduru kilis esnafına destek için ilimize ülkemizin çeşitli illerinden  sivil toplum kuruluşları ve belediyeler gelmektedir.  Bazı belediyelerin mehter takımları kilis  şehir merkezinde gösteri dahi  yapıyor. Destek olsun diye Esnaftan alış veriş yapda var, esnafın borç defterini satın alarak destek verende var. MÜSİAD gibi aylık toplantısını ilimizde yapanda var.

Askere moral olsun diye kurban kesen, yemek getiren, meyve getiren, kazak, çorab vb. getirende var. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Ordumuzu muzaffer eylesin.

2016 yılından bu yana süre gelen  bu durumdan Kilis esnafının zarar görmemesi mümkün değildir. Malumunuz birçok işadamı  iflas etmek üzeredir. Özellikle inşaat sektorü durmak üzere binlerce insanın ekmek kapısı olan inşaat sektörü durunca Kilis in küçük esnafıda  duruyor.

Hafta sonu fidan almak için uğradığım Bahar Fidancılık sahibi ile yaptığımız sohbette anlattıklarını sizler ile paylaşmak istedim. “Geçen yıl su sıkıntısı yuzunden 70.000 tl lik fidanın kuruduğunu bu yıl esnaf kefaletten 90.000 tl, 130.000 geri ödemeli olarak kredi kullanarak zeytin fidanı aldığını söyledi”.

Bende tarım müdürlüğünün dağıtım yaptığı zeytin fidanlarını senden mi aldılar? diye sorunca gözleri doldu. Utandığından ağlayamadı, yutkundu, sustu. Sonra söze başladı. “Ben dedi Bahar Fidancılık olarak Tarım Müdürlüğüne kayıtlı tek fidancıyım. Buna rağmen kamu kurumlarının hiç biri benden alışveriş yapmıyor. İl dışından fidam alıyorlar.  Tarım İl Müdürlüğü 6,5 tl ye zeytin fidanını benden almaz iken osmaniye den alıyor.  Ne diyeyim, Rabbim rızkımıza kelif dedi”. Sonra sigarasından derince içine çekip dışarıya bakıp daldı. Ortalık buz gibi oldu. Kimseden ses çıkmıyor.

İl dışından Kilis esnafına destek için hiç tanımadığımız Kilis esnafından karınca kararınca alış veriş yaparlar iken bizim ağzımızın önündeki esnafımızdan alış veriş yapmamamız gerçekten düşündürücü. Öncelikle kamu kurumlarının il dışından alış verişe son vermeleri ve kilis esnafına sahip çıkmaları gerekmiyor mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.