EL-İNSAF KÜÇÜK ESNAF BİTİYOR

EL-İNSAF KÜÇÜK ESNAF BİTİYOR

Kilis Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sevengül;

KÜÇÜK ESNAF BİTME NOKTASINA GELDİ

BORCU BORÇLA KAPATIYOR!

KREDİ KART BORÇLARI ŞAHİT…

MÜCBİR SEBEBE 24 AY TAKSİT YAPILACAK AMA ESNAF BUNU NASIL ÖDEYECEK?

Kilis Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sevengül, esnafın ekonomik sıkıntı yaşadığını belirterek, “Esnaf borcunu borçla kapatıyor” dedi.

Esnafın son dönemlerde borçla borç kapatma yarışına girdiğini kaydeden Sevengül, protesto edilen senetlerin sayılarındaki artışın da büyük boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

5 AYDA 100 ESNAF KREDİ İÇİN BAŞVURDU

Başkanı Sevengül, 5 ayda 100 esnafın kredi alma için Esnaf Kefalet Kooperatifine başvurduğunu söyleyerek, bu duruma işsizliğin ve piyasadaki durgunluğun yol açtığını kaydetti. Sevengül, şöyle devam etti: “Esnaf aldığını satamıyor, para kazanamıyor. Bu yüzden çeklerini karşılayabilmek için faizli borç para bulmak zorunda kalıyor. Para kazanamayan esnaf faizi nereden karşılayacak.”

ESNAF VERGİSİNİ ve BAĞ-KUR PRİMLERİ ÖDEYEMİYOR

Kilis’te vergisini ve Bağ-Kur primleri ödeyemez durumda olan esnafın olumsuz bir süreç yaşadığını kaydeden Sevengül, “Özellikle küçük esnaf bitme noktasına gelmiştir. Kredi kartları bu konudaki olumsuzlukların en önemli nedenleri arasındadır. Kredi kartlarının yaygınlaşması da sorunların oluşmasında önemli etken olmuştur” dedi.

MÜCBİR SEBEBE 24 AY TAKSİT YAPILACAK AMA ESNAF BUNU NASIL ÖDEYECEK?

Başkanı Sevengül, esnafların vergi, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur borçlarının 24 ay taksit yapılacağını belirterek, “Ama esnaf bunu nasıl ödeyecek? Bu esnafın yaralarına çare değil, esnafın yaralarının büyümesine sebep olacaktır. Çünkü altı ay sonra birikmiş olarak istenecektir. Bizler devletine bağlı, milletine saygılı bugüne kadar herhangi bir terörle adı anılmayan, vergisini, elektriğini yatıran vatandaşlık görevini tam manasıyla yerine getirmeye çalışan esnaflarız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.