Elazığ’daki arama kurtarma çalışmalarında en acı ses yankılandı. “Sesimi Duyan Var Mı?”

Elazığ’daki arama kurtarma çalışmalarında en acı ses yankılandı. “Sesimi Duyan Var Mı?”

 

Geçmiş olsun Elâzığ ,Malatya Rabbim bir daha yaşatmasın…

Elazığ benim için çok kıymetli şehirlerden bir tanesi, lisans dönemi ve formasyon döneminde öğrenciliğimin geçtiği şehir. Eski ismi El-Aziz’dir. Gerçekten de el (yabancı)Elâzığ halkı için çok kıymetlidir. Ben bunu bizzat yaşayarak gördüm. Bir öğrenci olarak bize öyle kucak açmışlardı ki. Elâzığ sende bizim için azizsin.

Maalesef hayatın acı gerçeklerinden bir tanesi deprem felaketi. Bir acı gerçek daha var ki deprem öldürmüyor. Tedbirsizlik öldürüyor.

 

Depremin ne zaman olacağını bilemeyiz ama ona nasıl hazırlanacağımızı öğrenebiliriz. Deprem Öncesi, Deprem Sırası ve Deprem Sonrasında alabileceğimiz önlemlerle ona hazırlanabiliriz. Öncelikle yaşadığımız mekânları güvenli hale getirmemiz gerekiyor. Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyalar, soba ve diğer ısıtıcılar sağlam malzemelerle duvara veya yere sabitlenmeli.

 İkinci olarak bir acil durum planı yapmalıyız. Evde, iş yerinde, apartmanda, okulda herkesin katılımıyla bir hazırlık planı yapılmalı ve acil bir durumda nasıl iletişim kurulacağı kararlaştırılmalı.

 Evde, iş yerinde ve araçta bulundurulmak üzere, içerisinde 3 günlük yiyecek, su ve ilacın yanı sıra telefon şarj aleti, el feneri ve radyo gibi araçların bulunduğu birer deprem kiti hazırlanmalı.

Depremin yıkıcı etkilerine karşı finansal tedbirler almalıyız. Kimlik kartları, tapu, sigorta belgeleri, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb. önemli evrakların kopyaları hazırlanmalı, binaların dayanıklılıkları artırılarak deprem sigortası yaptırılmalı.

 Paniğe kapılmayın ve şu üç kelimeyi unutmayın: ÇÖK-KAPAN-TUTUN! Deprem sırasında masa altlarında veya yanında; koridorda da duvarın yanında hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun bölgesi korunmalı. Eğer bir bina içindeyseniz güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖKün, başınızı ve ensenizi koruyacak şekilde KAPANın ve düşmemek için sabit bir yere TUTUNun. Eğer açık bir alandaysanız enerji hatları ve direklerinden, ağaçlardan, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşın. Eğer araç içindeyseniz karayolunda seyir halindeyken güvenli bir şekilde yolu kapatmadan sağa yanaşıp durun.

Yıkıntı altında mahsur kaldıysanız enerjinizi kontrollü kullanın. Bağırmak yerine arama kurtarma ekiplerine varlığınızı duyurmaya çalışın. Örneğin sert bir cisimle belli aralıklarla su, kalorifer tesisatlarına vurabilirsiniz.

 Deprem sonrasında güvenliği arttırmalıyız. Kendi emniyetimiz sağlandıktan sonra çevredekilere yardım edilmeli, dökülen tehlikeli maddeler temizlenmeli ve artçı sarsıntılar geçene kadar hasarlı binalara girilmemeli.

Yaraları sarmak için afetzedelere maddi manevi destek olarak tekrar normal hayata dönüşleri kolaylaştırılmalı, hasar gören binalar tamir edilmeli ve yaşlılar, bebekler, hamileler, engelliler gibi özel ilgiye ihtiyacı olan afetzedelere yardımcı olunmalı. Depreme hazır olmak için onun öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında alınabilecek bu önlemler her fırsatta tekrar edilmeli, bazı adımlar 6 ayda bir kontrol edilmeli, ÇÖK-KAPAN-TUTUN tekniği bir refleks haline getirilmelidir.

Depremden sonra en çok travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon görülüyor. Enkaz altında kalmak, kurtarma çalışmalarına katılmak ve yakınını kaybetmek travma sonrası stres bozukluğunun en önemli nedenlerindendir. Bu stres bozukluğu ve depresyonu en aza indirebilmek için;

  1. Deprem bölgesine hızlı ve etkin şekilde yardımların ulaştırılmalı,
  2. Kurtulmuş olan bireyler güvenli bir yaşam alanına taşınmalı,
  3. Enkaz altındaki kişiler hızla kurtarılmalı ve gereken tıbbi destek verilmeli,
  4. Temel yaşam gereksinimleri hızlı ve nitelikli biçimde sağlanmalı ve uzun süreli, kalıcı bir sosyal destek ağı kurulmalı.

Gereken psiko- sosyal destek uzamanlar tarafından zaman kaybetmeden ulaştırılmalıdır.

 

Tekrar dan geçmiş olsun Elâzığ ve Malatya ,ölen vatandaşlarımıza Allahtan rahmet geride kalanlara başsağlığı dilerim…

 

 

                                                                                 Hoş kalın sağlıcakla…

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.