EYİ OLUR ZAAR -2-

EYİ OLUR ZAAR -2-

YENİ HASTANE “YENİ BARAJ”IN

SU TAHLİYE HAVZASINAYAPILIYOR

 

Kilisli hemşerimiz Hurşit Çetin, yeni hastane yapılan yerin arazisi ile ilgili Kilis kamuoyuna yönelik açıklamalar yapmaya devam ediyor..

 

ÇED RAPORU YOK MU? VARSA DA SAHTE Mİ?

 

Yeni hastane ile ilgili ÇED raporu şayet varsa, hazırlayan kişi veya kurumlar hastanenin kuzeyinde yapımı devam eden Narlıca Taşkın Su Önleme Barajının dikkate alınıp alınmadığı ile ilgili sorular soran Hurşit Çetin; “Bahse konu hastane inşaat arazisinin, ÇED raporu alınırken hastanenin 1,5 km. yukarısına yapılan Narlıca Taşkın Önleme Barajı dikkate alındı mı?

Taşkın Önleme Barajında yaşanabilecek su tahliyesi sonucunda dere yatağına bırakılacak suyun, hastane inşaat alanına ne gibi bir etkisi olacağı hesaplandı mı?

Komşu ilimiz Hatay’da, Tahta köprü Barajında aşırı yağışlardan dolayı her yıl yaşanan fazla suyun tahliyesi sonucu Amik Ovası ve Hatay Havaalanını su basmaktadır. Burada da buna benzer bir durumun yaşanma olasılığı vardır.

2018 yılı ve 2019 Ekim ayında İçeri Bahçede yaşanan sel felaketinde, Söğütlüdere mevkii su altında kalmış, bölgede bulunan bütün yapılar sel felaketine uğramış, bu durum yerel ve ulusal basında da haber konusu bile olmuştu. Böyle bir felaketin tekrar yaşanmaması hususunun dikkate alınmadığı kanaatindeyiz.

Çünkü hastane yapılan inşaat alanı taşkın önleme barajının, taşkın su tahliye havzasında bulunmaktadır” dedi.

Hurşit Çetin ayrıca, yeri itibariyle Akpınar dere yatağına yapılan hastanenin arazi şartlarından dolayı ölü yatırım olacağını belirterek; “Akpınar Dere Yatağına ve Taşkın Su Baraj Havzasına göz göre göre hastane yapılmasına kim veya kimler izin verdi” diye de sordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.