kilisinsesi.com.tr
EYİ OLUR ZAAR -3-
9 Kasım 2019
admin

EYİ OLUR ZAAR -3-

KIRAÇ VE TAŞLIK ARAZİLERE KIRAN GİRMİŞ..! Vatandaş Hurşit Çetin, yeni hastane yapılan yerin arazisi ile ilgili Kilis kamuoyuna yönelik açıklamalar...

KIRAÇ VE TAŞLIK ARAZİLERE KIRAN GİRMİŞ..!

Vatandaş Hurşit Çetin, yeni hastane yapılan yerin arazisi ile ilgili Kilis kamuoyuna yönelik açıklamalar yapmaya devam ediyor..

 

ZEMİN ETÜD RAPORU YOK MU? VARSA DA SAHTE Mİ?

 

Yeni hastane ile ilgili Zemin Etüd Raporu şayet varsa, hazırlayan kişi veya kurumlar hastanenin zemin incelemesini nasıl ve neye göre yaptılar gibi sorular soran Hurşit Çetin; “Bahse konu hastane inşaat alanı zemininin yumuşak toprak olması ve sert zemine rastlanmaması ve zemin kodunun düşük olmasından dolayı temel projesinde revizyon yapılmasında zaruret hasıl olmuş, arazi taban suyunun yüksek olması ve binanın heyelan durumunda kaymaması için 15 metre derinliğinde fore kazıklar zemine çakılmaya başlanmıştır. Mevcut inşat alanı Kilis ilinin en verimli tarım arazilerinin bulunduğu İçeri Bahçe/Akpınar mevkiindedir. Bu durumun da, Zemin Etüt Raporunun gerçek duruma aykırı olarak hazırlandığını göstermektedir” dedi.

 

KIRAÇ VE TAŞLIK ARAZİLER YOK SAYILMIŞ

Olumsuz durumlara rağmen, daha sonra nasıl olduysa ilgili kurumlar tarafından, ilimizde hastane yapılması için “alternatif alan bulunmadığı” gerekçesi ile mevcut inşaat alanının uygun olduğu konusunda karar verilmiş ve olumsuz raporlara rağmen hastane inşaatına başlanıldığını söyleyen Çetin; “Halbuki Kilis Belediye Başkanlığınca 2017 yılı içerisinde hastane yapılması için mülkiyeti Kilis Belediyesine ait Merkez ilçe, Deveciler mahallesinde bulunan 57.725 m2 yüzölçümlü taşınmazı sunmuştu. O gün, o hastane oraya yapılmış olsaydı, bugün Kilisin ve Kilislilerin hizmetinde olacaktı. Hastane yatırımını 2 yıl geciktiren kim veya kimlerdir?

Nedense daha sonra, ‘alternatif alan bulunamadı’ denilen Kilis Belediyesince, 2019 yılında konut yapılması için TOKİ’ye arazi tahsis edilmiş, Kapatılan Tekel Üzüm Fabrikası Bitişiğinde bulunan mülkiyeti hazineye ait bir arazi de yine Belediye tarafından Millet Bahçesi yapılmak üzere ilan edilmiştir. Demek ki yatırım yapılacak alanlar var. Bu ve bunlara benzer onlarca şahıs ve kamu arazisi il merkezinde imarlı ve hastane yapılmasına engel bir durum teşkil etmez iken, onlarca dönümlük kıraç, taşlık ve verimsiz alanlar yok sayılmış, görmezden gelinmiştir.

Ova statüsünde, Kilis’in meyve ve sebze deposu olan 1.sınıf tarım arazisine, oksijen üreten tabanı yosunlu dereler, en temiz havanın olduğunun ispatı olan ağaç püskülleri ile 15 mt. Derinlikte bile toprak çıkan özel bir bölgeye hastane yapmak, bu kutsal topraklara, Kilis’imize ve Kilislilere ihanettir. Mutlak tarım arazisi, göz göre göre yok edilmektedir. İçeri Bahçe, Akpınar ve Söğütlüdere’yi korumak için vicdani ve hukuki sürecimiz devam etmektedir” dedi.

 

FORE KAZIK NEDİR?

Fore Kazık, zemini uygun olmayan, sağlam olmayan yerlerde zemini iyileştirmek için kullanılır. Yapı yüklerinin zemine ulaştırmak amacı ile kullanılan bir sistem olan fore kazık, 80-100-120 cm. çaplarında imal edilir.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN