Gaziantep Hayvanat Bahçesi 3 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Gaziantep Hayvanat Bahçesi 3 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Gaziantep Hayvanat Bahçesi 3 milyon ziyaretçiyi ağırladı

Büyüklüğü ve barındırdığı türler bakımından dünyanın önde gelen hayvanat bahçeleri arasında yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesini, yılın ocak-ekim döneminde 3 milyon kişi ziyaret etti. Hayvanat bahçesi, ziyaretçi sayısına ulaşmada en önemli katkıyı “Can” ismindeki maymun sağladı. ( Ensar Özdemir – Anadolu Ajansı )

Büyüklüğü ve barındırdığı türler bakımından dünyanın önde gelen hayvanat bahçeleri arasında yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesini, yılın ocak-ekim döneminde 3 milyon kişi ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesince 2001 yılında Burç Ormanı’nda kurulan hayvanat bahçesi, barındırdığı 300 türdeki 7 bin hayvanla, yerli ve yabancı turistlerin kentte ilk uğradığı mekanlarından biri haline geldi.

Yüz ölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, geçen yıl 3 milyon 110 bin olan ziyaretçi sayısını bu yılın 10 aylık döneminde yakaladı.

Ziyaretçi sayısına ulaşmada, annesi sahiplenmediği için doğduğu günden bu yana bakıcılarının gözetiminde olan “Can” adındaki yavru şempanze, yol kontrolünde bulunarak koruma altına alınan yavru aslan “Cesur” , Zooloji ve Doğa Müzesi ve Safari Park etkili oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanat bahçesinin dünyanın önde gelen merkezlerinden olduğunu söyledi.

Ziyaretçilerin büyük kısmını yerli turistlerin oluşturduğunu aktaran Özsöyler, “Hayvanat bahçemize başta Adana, Mersin, Malatya olmak üzere çevre illerden yoğun ilgi var. İstanbul ve Ankara’dan da çok fazla ziyaretçimiz geliyor. Ziyaretçilerin ilgisinden memnunuz.” dedi.

– “Şempanze Adası” kurulacak

Özsöyler, hayvanat bahçesinde sürekli yenilikler yaptıklarına dikkati çekerek şunları anlattı:

“Hayvanat bahçemizde geçen yıl Safari Park’ı açmıştık, bu yıl Zooloji ve Doğa Müzesi’ni açtık. Önümüzdeki yıl ise Şempanze Adası açmayı hedefliyoruz. Sürekli yenilikler getirerek ziyaretçilerin ilgisini çekiyoruz. Böyle olurken de ziyaretçi sayımız sürekli artıyor. Bu yıl hedeflediğimiz 3,5 milyon ziyaretçi hedefine yaklaştık. Bunun nedeni sürekli projeler üretmemiz. Yılın bitmesine iki ay kala ziyaretçi hedefimize yaklaştığımız için mutluyuz.”

İnsanların yavru hayvanlara daima ilgi gösterdiklerini dile getiren Özsöyler, “Avrupa’nın en fazla doğurganlık sayısına ulaşmamız da ilgiyi artıran kaynaklarından birisi. Ziyaretçi hedefimize ulaşmada özellikle hayvanat bahçemizde doğum yapan ve annesi tarafından terk edilen minik şempanze ‘Can’, yol kontrolünde bulunan aslan ‘Cesur’, zürafa ‘Şakir’, Zooloji ve Doğa Müzesi, Safari Park etkin oldu. Her geçen yıl hedefimizi büyütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’dan gezmek için Gaziantep’e gelen Mahmut Kılıç ise hayvanat bahçesini çok beğendiğini belirterek, “Burası o kadar büyük ki tamamen gezemedik bile. En çok maymunları beğendim. Hayvanları bu kadar yakından görmek çok güzel. Herkesin gelip bu güzellikleri görmesini isterim.” dedi.

Hüseyin Akça ise ailesiyle birlikte Adana’dan hayvanat bahçesini görmeye geldiğine işaret etti. Televizyon kanallarında hayvanat bahçesine ilişkin haberleri çok fazla gördüğü için dikkatini çektiğini kaydeden Akça, “Burayı biz de görelim istedik. Gerçekten söylenildiği kadar güzelmiş. Minik şempanzenin de adını duyduk. Onu görmek istedik ama bu seferlik göremedik. Buraya tekrardan gelmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.