GAZİANTEP KENT KONSEYİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ, YESEMEK’E KIYMAYIN !

GAZİANTEP KENT KONSEYİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ, YESEMEK’E KIYMAYIN !

Gaziantep Kent Konseyimiz, Gazi Şehrimizin her türlü değerliyle yakından ilgilenmekte ve misyon olarak Kentimizin tarihi, kültürel, sosyal ve doğal zenginliklerini sahiplenmektedir. Bugüne kadar İslahiye’de bulunan Yesemek Açık hava heykel Atelyesi olarak bilinen alanda, bir Hitit kentinin varlığının ortaya çıkması ile “Yesemek” kültür Turizmi açısından çok daha önemli bir hale gelmiştir.
Gazi Şehrimizin en eski hazinelerinden biri olan “YESEMEK” ile ilgili gelişmeler yakınen takip edilmekte ve sulama göleti inşaatı nedeniyle geleceği konusunda Konseyimizde ciddi kaygılar taşımaktadır. Bu bağlamada GAZİANTEP KENT KONSEYİ bünyesinde “ YESEMEK KOMİSYONU” kurulmuş ve konu mercek altına alınmıştır. Alan Planı, ilgili raporlar, tespitler alan fotğrafları ve yerinde yapılan incelemeler kaygılarımızı artırmıştır.
YESEMEK ZARAR GÖRDÜ, ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR.
“YESEMEK” İle ilgili hızlı bir çalışma başlatmış olan Kent Konseyi Yesemek Komisyonu yapılan “SULAMA BARAJI” çalışmalarının, orada bulunan tarihi eserlere ve değerlere zarar vereceğini değerlendirmektedir, daha yapılmadan inşai faaliyetlerle de zarar verildiği gözlemlenmiştir.
1.DERECE DEPREM BÖLGESİNDE KÖYÜN ÜZERİNE BARAJ
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) İslahiye’de Yesemek Sulama Barajı çalışmalarına devam ederken, Yesemekte yeni bir antik kentin varlığı bilimsel raporlarla ortaya çıkmıştır, bu fiili durum nedeniyle inşaatın yapımından vazgeçilmelidir. Ayrıca Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün yazılı olarak çalışmaların kurul kararına kadar durdurulması uyarısı yazılı olarak bulunmaktadır. Bunlara rağmen inşaata başlanılma ihtimali kaygı vericidir. Bahse Konu Antik kent yaklaşık 200 hektarlık alanı kapsamaktadır, Sulama göleti bölgeye önemli zararlar verebilecektir. Bunun yanında 1.DERECE DEPREM BÖLGESİNDE KÖYÜN ÜZERİNE BARAJ YAPILMASI ENDİŞE VERİCİDİR.
ODA VE DERNEK BAŞKANLARINDAN OLUŞAN 9 KİŞİLİK KOMİSYON.
Komisyon üyeleri; B.Sıtkı Severoğlu (Komisyon Başkanı), Tarık Aytekin (Komisyon Sekreteri), Aslı Tezel, Gökhan Çeliktürk, H.Özgür Girişken, Hasan Yelken, Dinçer Uğurluer, Sibel Gürsel ve Erkan Özsavaş’tan oluşturulmuştur. 19.08.2020 Tarihinde çalışmalarına başlayan Komisyon; halen Konu hakkındaki belge ve bilgileri değerlendirmekte olup, Yesemek’te yapılmış ve yapılacak faaliyetler komisyon tarafından dikkatle takip edilecek, korunması için gerekli girişimlerde bulunulacak ve yasal yollara başvurulacak ve önümüzdeki günlerde kamuoyu ayrıntılı olarak bilgilendirilecektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 23.08.2020
DR.SAMET BAYRAK
GAZİANTEP KENT KONSEYİ BAŞKANI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.