Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
GENÇLERİMİZİN EMPERYALİZM KONUSUNDA EĞİTİLMESİ ŞARTTIR
  • 0
  • 477
  • 10 Nisan 2018 Salı
  • +
  • -

         Sevgili okuyucularım: Bu yazımda biraz emperyalizmden bahsetmek istedim, Amacım gelişmiş emperyalist ülkelerin İslam ülkelerini nasıl kuşatma altına aldığını daha iyi anlamamız ve gençliğimize anlatmamızın artık elzem hale gelmesindendir.

Emperyalizmi kavrayıp, anlamadan, halkın sömürülmesi de önlenemez vatan savunması da yapılamaz. Çünkü emperyalizm, hangi kılıkta, hangi olguda ve eylemde olursa olsun teşhis edilmezse doğru politik eylemler yapılamaz. Doğru örgütlenme başarılamaz.

         Emperyalizm nedir:

          Bir ülkenin başka bir ülke üzerinde, onun doğal veya üretilmiş zenginliğini almak amacıyla, siyasal araçlarla doğrudan; ekonomik araçlarla dolaylı olarak, hâkimiyet kurmasıdır.

         Emperyalist devletler; hedef olarak seçtiği ülkelerde ilk önce kendi emellerinin farkına varan aydın ve gençlerin,hedef ülkenin değerlerine karşı olduklarını lanse edip hedef ülkenin gençlerini ve aydınlarını, Solcu, komünist, ateist veya din düşmanı gibi kavramlarla gözden düşürüp halkın onları anlamasını engellerler.

         Bizim gençlik zamanımızda, emperyalist kelimesini bile konuşmak suç gibi görülür, hemen kötülenerek toplum dışına atılır idi. Şimdi ise çok şükür emperyalizmin arka yüzü gözükünce, Cuma namazlarında din adamlarımızın bile emperyalizmdenbahsettiklerini görüyoruz.

         Ülkemizin bir gençliği vardır odaTürkiye cumhuriyeti gençliğidir. Bu gençler arasında şu veya bu diye ayırım yapılmamalıdır. Bu gençlerin din duygusu, Vatan sevgisi ve antiemperyalist düşünce konularında bir araya gelmeleri için çeşitli politikaların üretilmesi gerekir, Bunu başarmanın yolu ise demokrasi, hukukun üstünlüğü ve adaletin kamunun bütün uygulamalarında görünmesidir.

         Emperyalist ataklara karşı daima ayık olmalıyız. Emperyalistemeller karşımıza tarikat, cemaat, dernek veya siyasi oluşum olarak çıkabilir, en son örneği fethullah gülen oluşumudur.        

         Emperyalist devletlerin hamiliğini yapan bir İslam ülkeside SuudiArabistan’dır. Açıklayayım; İsrailFilistin’de, göz göre göre katliamyaparak masum insanların kanınıdöküyor. Neden yahu denen haydutta bu askerlere madalya veriyor, pekiSuudiArabistan ne diyor:

‘‘İsraillin kendi topraklarını savunma hakkı vardır ve biz bunu destekliyoruz’’.

Bu ülke İslam’ın kalbi olan mübarek Mekke ve Medine’yi yönetenbir ülke, güya Müslüman bir ülkedir.

         Bu ülke açıktan Amerika’nın ve batının uşaklığını yapıyor. Onların emrinden çıkamaz, Suudi kralı Ankara’ya geldiğindeemperyalist devletlere en büyük dersi veren ATATÜRK’ün manevi ziyaretine gitmedi, gidemez; Çünkü onun emperyalist ağa babaları buna izin vermezler.

                  Yukarıda açıkladığım sebeplerden dolayı gençliğimizi birleştirmeliyiz, bu gençlik bizimdir, ayırımcı iş ve eylemlerden kaçınmalıyız, maneviyat, vatan sevgisi, hukuk, adalet ve antiemperyalist dününce konusunda eğitmeliyiz, Fırsat eşitliği sağlamalıyız, adam kayırma, torpil ve adaletsizlik yapar isek gençliği kaybederiz,

         Osmanlı bizimdir. Türkiyecumhuriyeti debizimdir. Atalarımızın hiç biri hain değildir. Doğrusu ve yanlışı ile hepsi de vatan için çalışmışlardır. Bize düşen ise onların doğru yaptıklarından örnekler alıp, hepsini de hayırla yâd etmektir.

         Bizim milletimiz asil bir millet ve ordumuzda asil bir ordudur. Vatan savunması söz konusu olunca birleşmesini çok iyi bilir, Buna en güzel bir örnek ise zeytin dalıharekatıdır.Bir tek sivilin kanı dökülmeden. Bir tek kadının ve kızın namusuna el sürülmeden ve bir tek tarihi yapıya zarar verilmeden dillere destan bir harekât yapılmıştır.Kahraman ordumuzu bir kez daha kutluyorum.

         Bir tarihi olayı anlatarak yazıma son vermek istiyorum. Kilisinişgalinden sonra Fransız alayı Maraş’a gitmek üzere yola çıkar.Maraş da’ ki ermeni Agop, bütün davulcuları çağırır ve onlara büyük miktarda altın vereceğini, tek yapacaklarının ise Fransız alayı Maraş’a girerken davul çalarak alayı karşılamalarıdır. Davulcu aşiretlerden biri ona tarihe geçen bir cümle ile karşılık verir.

’’ ağa, ağa bana bak; değil birkaç altın, davulumun kasnağını altın ile doldursan yine çalamam, Çünkü bu vatan meselesidir, Başka bir şeye benzemez.’’

         Ben,inancı, etnik kökeni ve mezhebi ne olursa olsungençlerimizin hepsinin de göğsünde iman ve vatan sevgisi olduğunainanıyorum. Yeter ki biz ayırımcılık ve kayırmacılık gibi bir yanlışı yapmayalım.

 Mustafa Korkmaz

Araştırmacı yazar

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.