Mustafa Korkmaz
Mustafa  Korkmaz
mustafakorkmazbuhari@hotmail.com
GERÇEK MİLLİYETİMİZ İNSANLIKTIR
  • 0
  • 644
  • 12 Şubat 2019 Salı
  • +
  • -

Sevgili okuyucularım bugün ki yazım; benimde dünya görüşümü yansıtan İngiliz yazar H. G. Wells ‘in ‘’Gerçek milliyetimiz insanlıktır ‘’ sözünü daha da açmak üzerine olacaktır. Evet yüce yaratan bizlere insanlık görevini vermiştir, O zaman bizlerinde insan olmaya çalışması gerekmez mi?. Şimdi bazılarınız sorabilir, böyle sorumu olur, Biz zaten insan değilmiyiz?. Evet, biz zaten insanız, ama insan olmak başka bir şey. Eğer hepimiz insan olsaydık? Bu gün dünyada milyonlarca insan açlıktan ölür müydü? ,Açlıktan ölmeyenlerinde kaburga kemiği sayılırmıydı?, Bazılarımız lüks ve şatafat içerisinde sefa sürer iken; bazılarımız baklava çalarmıydı? ,küçük çocukları katleder miydik? Yetim hakkı yer miydik? ,hırsızk yaparmıydık?,vs. İnsan olarak bizim gayemiz, insanlara ve mahlûkata hizmet olmalıdır.

Kutsi bir hadisi şerifte ‘’ İNSANLARIN EN HAYIRLISI ; İNSANLARA HİZMET EDENDİR’’ DEMİYORMU?.

Resululllah(sav). Biz insan olarak adaletle hükmetmez isek, Devletin gelirlerini olabildiğince eşit bir şekilde halkımıza dağıtmaz isek,İnandığımız değerlere soğuk ve uzaktan bakan bir yığın insan oluşturduğumuzun farkına varmalıyız. Ben Müslümanım diyen bir insan şunları söylemek istemekte değilmidir?. Ben yalan söylemem Ben haram yemem Ben kimsenin malına ve ırzına göz dikmem Ben hakkım olmayana el uzatmam Ben verilse bile bir asgari ücretlinin 200 katı miktarındaki parayı almam. Ben soframa kuş sütü hariç her türlü yiyeceği koyduğum zaman, bunların on da birini sofrasına koyabilen var mı?Diye düşünürüm. Ben kamu imkânlarını kullanır iken Hz. Ömer (ra) in: şahsi işlerini yapar iken şahsi mumunu kullandığını düşünürüm.

Ben resulullah (sav) in ‘’ KOMŞUSU AÇ İKEN; KENDİSİ TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR ‘’ HADİSİ ŞERİFİNİ DÜŞÜNÜRÜM’’.

Ben ‘’ SİZ; YERYÜZÜNDEKİLERE MERHAMET EDİNİZ Kİ; GÖKTEKİLERDE SİZE MERHAMET ETSİNLER’’ Ayeti kerimesini düşünürüm.

Ben ‘’ HARAM YİYENLER, KARINLARINI ATEŞ İLE DOLDURMAKTADIR’’ ayeti kerimesini düşünürüm. Ben, Ölümün gerçek ve hesaba çekileceğimin mutlak olduğunu düşünürüm Velhasıl ben, her türlü makamın gelip geçici olduğunu düşünürüm. Demek istemektedir. İşte bu nevi insanlar tarihte iz bırakanlardır. Gerisi boş ve hikâyeden ibaret. Mustafa KORKMAZ Araştırmacı Yazar

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.