HEDEFLER VE ROLLER

HEDEFLER VE ROLLER

Hepimiz yaşamımız da bir yığın rol üstleniriz. Değişik alan ve yeteneklerin sorumluluğunu alırız. Birey, anne, baba, eş ,dost ,öğretmen, iş adamı işçi… gibi roller üstleniriz ve bu rollerin her biri kendi içinde önem arz eder.

İnsanlar hayatta daha etkili olmaya çalışırken ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri yeterince geniş düşünmemeleridir. Etkili bir yaşam sürmek için gerekli olan dengeyi kurmayı kaybedebilirler. İşe dalıp kendi sağlıklarını ihmal edebilir, mesleki başarı uğruna yaşamlarındaki en değerli ilişkileri kaybedebilirler. Etkili yaşam için tüm rollerimizin dengelerini orantılamak gereklidir.

Ne yapmamız gerekir sorusuna şu yanıt isabetli olacak sanırım. Kendi yaşamımıza bir misyon belirlemeliyiz ve yaşamımızdaki rolleri iyi tanımlamalı ve her alanda erişmek istediğimiz hedefleri ayırmalıyız. Bu daha dengeli ve uygulanabilir hale getirecektir hedeflerimizi.

 Bir yöneticinin kendi misyon bildirgesini yayınladığını okumuştum bir zamanlar; 

Benim misyonum diye başlıyordu bildirgesine,

 Dürüstçe yaşamak ve başkalarının yaşamında bir fark yaratmaktır. Bu misyonu yerine getirebilmek için;

 Merhametliyim; Bir insanı konumuna aldırış etmeksizin arar ve severim

 Özveriliyim; zamanımı, yeteneklerimi ve kaynaklarımı misyonuma adarım

 İlham veririm;  Bizi seven bir Rabbimizin olduğunu her daim hatırlatır ve her devin yenilebileceğini örnek oluşturarak öğretirim

 Etkinim; Yaptıklarım başkalarının yaşamlarında bir fark yaratır.

Misyonumu yerine getirirken şu rollere öncelik tanırım;

Koca; eşim yaşamımdaki en önemli insandır. Yaşamımıza uyum, çalışkanlık, merhamet ve tutumluluğun meyvelerini birlikte atarız.

Baba; çocuklarıma, yaşamdan gitgide daha fazla zevk almaları için yardım ederim.

Oğul/kardeş; destek ve sevgimle her zaman buradayım .

Dindar; Rabbim, sözlerime sadık kalacağımı ve diğer insanlara yardım edeceğimi bilir.

Komşu; Allah sevgisi, başkalarına karşı davranışlarımda belirgindir.

Değişim aracı; Büyük kurumlarda yüksek performansın geliştirilmesi için öncülük yaparım.

 Öğrenci; Her gün yeni önlemli şeyleri öğrenirim.

Bildirgesini söyledikten sonra insanlara şu tavsiyelerde bulunuyordu.

 Misyonunuzu yaşamınızdaki önemli rolleri göz önünde bulundurarak yazmanız, dengeli ve uyumlu olmanızı sağlar. Etkili bir hedefin odak noktası faaliyet değil, öncelikle sonuçlardır. Roller ve hedefler, kişisel misyonumuzu yapılandırıp düzenli bir biçimde yönlendirir. Henüz kişisel bir misyon bildirgeniz yoksa burası başlamak için iyi bir noktadır. Yalnızca yaşamınızın çeşitli alanlarını ve ilerlemek için her alanda ulaşmayı gerekli gördüğünüz iki ya da üç önemli sonucu tanımlamanız bile, yaşantınızla ilgili genel bir bakış açısı ve bir yön duygusu edinmenizi sağılacaktır diyordu konuşmasının bitiminde.

İnsan kendi kimliği ve rollerini çok iyi tanımlamalı ve verdikleri sorumlulukları kavradıktan sonra biri diğerini ihmal etmeyecek şekilde yaşamının planını oluşturmalıdır. Bu da yaşamdan tat alan mutlu ve başarılı bireylerin oluşturduğu bir toplum varlığına götürecektir.

Uygarlığın gerçek ölçüsü ne nüfus çokluğu ne kentlerin büyüklüğü ne de üretim bolluğudur. Gerçek ölçü, ülkenin yetiştirdiği insanların nitelikleridir.

Berhudar olun sağlıcakla…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.