HÜDA PARTİSİ KİLİS İL BAŞKANI ALİ KİRİŞ TEN AÇIKLAMA

HÜDA PARTİSİ KİLİS İL BAŞKANI ALİ KİRİŞ TEN AÇIKLAMA

Hüda Par Genel Merkezinin de haftalık gündem değerlendirmesinde yer verdiği konuyla ilgili Kiriş, şunları söyledi.

Her geçen gün yeni bir aile faciasıyla karşılaşıyoruz. Bir babanın 3 çocuğunu katletmesi ve 14 yaşındaki bir çocuğun, ailesini ateşli silahla vurması toplumu bu hale getiren sebeplerin sorgulanmasını kaçınılmaz hale getirmiştir.
Ülkemizde son 5 yılda psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuranların artış oranı %330 olarak belirlenmiştir.
Toplumda hızla artış gösteren trajediler, aileye zarar veren bazı kanunlar ile ekonomik, sosyolojik ve psikolojik sebepler ile eğitim sisteminin yetersizliği silsilesinin acı sonuçları olarak önümüzdedir. Aileyi Koruma Kanunu ve ilgili mevzuatta şiddet faktörü ile boşanmaları teşvik eden birçok düzenleme vardır. TV kanalları, gayrimeşru ilişkileri, ahlaksızlığı ve şiddeti normalleştirmek için birbirleri ile yarış halindedirler. Öte taraftan sosyal medya platformları her türlü çirkin hayâsızlığı hiçbir engelle karşılaşmadan yayma araçlarına dönüştürülerek değerlerimizi tahrip etme çabalarına hız verilmiştir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin, eşin akşamları iş çıkışında annesini ziyaret etmesini kusurlu bularak boşanma sebebi saydığı haberi basında yer aldı. Yuvalar kolay kurulmadığı gibi bu kadar basit bir şekilde de yıkılmamalıdır. Mahkemenin vermiş olduğu bu karar; toplumumuzun temel değerlerine, sosyal ve kültürel yapısına aykırıdır.

Toplumumuzda meydana gelen aile içi şiddet ve cinayet vakaları ile hızla artan boşanma oranlarının altında yatan sebeplerin araştırılması için başta hükümet ve Aile Bakanlığı olmak üzere siyasi partiler ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan uzman kişiler ile aralarında sosyolog, psikolog ve kanaat önderlerinin de bulunduğu bir komisyon acilen kurulmalıdır. Daha fazla zaman kaybetmeden aile kurumunu ve toplumumuzu derinden etkileyen bu soruna sebep ve sonuç ilişkisi üzerinden yaklaşılarak mesele masaya yatırılmalı; aile hukuku, toplumumuzun inancına ve kültürüne uygun bir şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Haber: Abdurrahman Reyhanlı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.