İÇİMDEKİ SANCI

İÇİMDEKİ SANCI

MERHABALAR,

Bir istiridye, komşu istiridyeye dedi ki:

“İçimde büyük bir sancı var. Ağır ve yuvarlak; ve bana çok ıstırap veriyor.”

 Öbür istiridye tepeden baktı  ve bir hoşnutlukla yanıtladı:

“Göğe ve denizlere şükürler olsun ki, benim içimde hiçbir sancı yok. İçimde ve dışımda her şey iyi ve tamam.”

 O sırada oradan geçmekte olan bir yengeç iki istiridyenin konuşmasını duydu, içinde ve dışında her şey iyi ve tamam olan istiridyeye şöyle dedi: “Evet, iyi ve tamamsın; ama komşunun taşıdığı sancı gerçekte son derece güzel ve değerli bir inci.”

Hepimizin hayatında aşılması çok zor gibi görülen dağlar vardır. Hayat zorluklar ve sancılar olmadan çok sıkıcı olmazmıydı zaten. Zor durumlar bizi biz yapan etkenlerdir. Hayatta karşımıza çıkan zorluklar bizi rahat bölgemizden çıkmaya zorlar ve daha zengin deneyimler yaşatarak kendimizi geliştirmeye yardımcı olur. Güçlü yanlarımızı keşfeder ve daha önce farkında olmadığımız kaynakları görmüş oluruz. Zorluklar karşımıza çıktığı zaman psikolojinin babası Sigmund Freud’un şu sözlerini aklıma gelir hep “Hayatta şanslı bir adamdım, hiçbir şey kolayca önüme gelmedi. Kişinin kendini bilmesi için test edilmesi gerekir, kimse denemeden neler yapabileceğini göremez. Başarılı insan zorluklardan sağlam çıkandır.”

Aklınızda neleri değiştireceğinizin farkında olmak önemlidir. “Yapamam” yerine basitçe “evet” demek bilinçsizce çok büyük olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir adımdır. Daha önce yapabileceğinize inanmadığınız bir şeyi başarmanın kapılarını açar. Unutmayın, sınırları zorlamak onlara karşı mücadele etmenin ilk adımıdır. Onlar o işin imkânsız olduğunu bilmedikleri için başardılar…bu söz beni her okuduğum  zaman etkilemiştir.

 Peki nasıl üstesinden gelicez bu zorlukların?

Öncelikle engelleri aşmak için bir yol haritası çıkarmak gerek. Bu harita sadece basılı bir yol haritası olmamalı. Daha çok büyük bir engeli aşmadan önce zihinde oluşturulan bir harita olmalı. En zorlu kısımlar nerede? Bu kısımlar daha önce nasıl aşılmış? Eğer bu sorular üzerinde yeterince düşünürseniz  işe girişmeden önce bir strateji oluşturmuş oluyorsunuz.

Bu zorlu engeli aşarken o engellerle defalarca karşılaşmış deneyimli insanlarla birlikte çalışmak gerek. Bir engeli aşmaya çalışırken işbirliği yapmaktan çekinmemek lazım. Evet herkesin kendi yolu ve kendi engelleri var. Ancak küçük takımlar oluşturup imece usulü bir yardımlaşma herkesin işini kolaylaştırır.

Zihinsel hazırlık tek başına yeterli olmayabilir. Önümüzdeki engelleri aşmak için fiziksel hazırlık da yapmamız gerekiyor. Diyelim ki karşınızdaki engelle ilgili ayrıntılı bir harita oluşturdunuz. Problemin en stratejik noktalarını belirlediniz. Bunu aşabilmek için fiziksel olarak da bir hazırlık yapmalısınız. Zayıf olduğunuzu düşündüğünüz konuların üzerine gitmelisiniz. Buradan çıkartacağımız ders hiç de orijinal değil belki ama önümüzdeki engelleri, problemleri aşmak için çok çalışmak gerekiyor.

Bununla ilgili ünlü dağcı Alex’in söylemi çok çarpıcıdır: “Herkes mutlu ve rahat olabilir. Ama mutlu ve rahat olarak dünyada iyi bir şey yapılamaz. Mutlu ve rahat olduğu için büyük bir şey başaran kimse yoktur.”

Başarmanın, engelleri aşmanın en önemli noktalarından biride istekli olmak hatta çok istekli olmak, arzulamak.

Engelleri aşma, problemleri çözme konusunda öğrendiğimiz tüm özellikler içerisinde -sabretmek, zihnen hazırlanmak, defalarca prova etmek, harekete geçmek ve arkaya bakmamak gibi özellikler içerisinde- en önemlisi o engeli aşmayı gerçekten çok istemek. Eğer içinizdeki isteği engelden daha büyük hale getirebilirsek onu aşmak kolaylaşıyor. Hepimizin içinde büyük bir isteği olabilir. O isteği bulduğunuz anda hayatınızın kaptanı haline getirmeye çalışın, zorluklara rağmen o işi başardığınızı fark edeceksiniz.

“Zorluklar ne kadar büyük olursa, onların altından kalkmakla erişilecek ihtişam da o derece parlak olur. Usta kaptanlar, maharetlerini ve saygınlıklarını, atlatmış oldukları fırtınalarla elde etmişlerdir.”

Epiktetos

Başarmak istediğinde hiç bir şey engel değildir…

Hoş kalın sağlıcakla…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.