İLETİŞİM KURABİLİYOR MUYUZ?

İLETİŞİM KURABİLİYOR MUYUZ?

 

MERHABALAR

Ürün ve hizmet kalitesinden bahsediyoruz her daim, peki ya ilişkilerimizin kalitesinden, iletişim kalitesinden, birbirimize karşı verdiğimiz sözlerin kalitesinden ne haber!

 İlişkilerinde başarılı, başkalarıyla etkili bir biçimde iletişim kuran bireylerin yaşamda daha başarılı ve mutlu olacaklarına ilişkin haklı birçok kanı vardır aslında.

İletişim kişinin kendini ifade etme ve karşı tarafı anlama noktasında ona katkı sağlar. Fakat bunun için iletişimin empati ve saygı ekseninde devam etmesi ve etkili iletişimde bulunabilmek için hepinizin dünyayı farklı şekilde algıladığımızın ve bu algılamalarımızı diğerleriyle iletişimimizde rehber olarak kullandığımızın farkına varmak gerekir.

Doğal olmak, anlayışlı olmak, bencillikten kurtulmuş olmak, empati yeteneğine sahip olmak, tutarlı olmak, güven telkin etmek, karşı tarafı yargılamamak, ifadelerde açık olmak, yapıcı olmak, doğru bir dil kullanmak, şahısları değil olayları tartışmak; işte bu olgular başarılı bir iletişimin temelini oluşturur. Ayrıca iletişimin başarılı şekilde devam etmesi için kişinin karşı tarafa kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesi mühimdir.

İletişimin ağzını, gözünü, burnunu kıran engeller vardır tabiri caizse. Bu iletişim engellerini yapmaktan kaçınmamız gerekir. Örneğin emir vermeyin, konuyu saptırmayın, karşınızdaki kişiyi denemeye kalkmayın, eleştirmeyin, nasihat etmeyin, yargılamayın, suçlamayın, sabırlı olun, anlayışlı olun, beden dilinizi doğru şekilde kullanın, muhatabınızla göz teması kurun, karşınızdakinin sizi yanlış anlamasına sebep olacak sözler ve davranışlarda bulunmaktan kaçının. Bunları yaptığımızda daha sağlıklı bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı iletişim için sizlere birkaç daha tavsiye vermek isterim. Sözel olmayan davranışlarınızı (yüz ifadeniz, vücudunuzun duruşu, ses tonunuz, giyiminiz ve beden temizliğiniz v.b.) etkili kullanmaya çalışın. Kendinize güvenin ve güveninizi yansıtacak şekilde omuzlarınız ve vücut duruşunuz dik olsun. Unutmayın, hiç kimse sizden daha özel ve daha değerli değil. Herkes değerli, tabii siz de aynı şekilde değerlisiniz. Kendinize güvenin. Yüz ifadeniz donuk değil, canlı olsun, coşkulu olsun. Gülümseyin, kaşlarınızı çatın, üzüntülü durun. Yüzünüzde hareket olsun. Karşınızdaki kişinin gözlerine bakın. Her gün farklı giysi giymenize gerek yok. Ancak, yıkanmış ve ütülenmiş temiz bir giysi giyin. Beden temizliğinize dikkat edin ve temiz kokun. Unutmamanız gerekenler: Sözel olmayan davranışlarınızla sözel davranışlarınız uyumlu olsun. Yüzünüz mutsuz bir ifade verirken, sözleriniz “iyiyim, her şey yolunda” demesin. Saydam olun. Bu durumda, isterseniz “kendinizi açın”. Ya da,  kendine güvenen bir biçimde, “benimle ilgilenmen beni mutlu etti, teşekkür ederim. Şu anda, yaşadığım sorunumu anlatmak istemiyorum”, diyebilirsiniz. Lütfen şunu unutmayın: insan olarak, her an ve her zaman karşınızdaki kişilere bir şeyler söylemek zorunda değilsiniz. Çünkü robot değilsiniz. Bazen de yalnız kalın ve ne yapmak istediğinize karar verin, kararınızı uygulayın. En önemlisi de, yaşamınıza anlam katıp, mutlu olmak için çabalayın ve bunun için uğraşın…

                                                                                          

 

                                                                                       HOŞ KALIN SAĞLICAKLA…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.