kilisinsesi.com.tr
İLİMİZDE OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI
9 Şubat 2018
admin

İLİMİZDE OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

İLİMİZDE OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde tüm yurtta olduğu...

İLİMİZDE OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de Okuryazarlık Seferberliği başlatılmıştır.

Anayasa’da yer alan eğitim hakkı ve bilhassa yetişkin okuma yazma eğitimi hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturmaktadır. Eğitim ve Öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamadıkları görülmektedir.

2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonu 14 yaş ve üzerindedir. Bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2.462.613’ü (%4.09) halen okuma yazma bilmemektedir.

Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların 1.Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar haline getirilmesi ve İlkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan 2. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Buna bağlı olarak ilimizde tüm okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı Kilis Halk Eğitimi Merkezindeki kurslara katılmaya davet ediyoruz.

1.Okuryazarlık Seferberliğinin İlk dönemi 5 Mart 2018 ile 15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsamaktadır.

Bu tarihler arasında okuma Yazma Kurslarına katılmak isteyenlerin Kilis Halk Eğitim Merkezine ve Halk Eğitim Merkezine bağlı Uluğcan Meslek Edindirme Merkezine, Mahmut İslam Konağı Aile Destek Merkezine başvurmaları gerekmektedir.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Designed By Cemil DOĞAN