Şerif Kurt
Şerif  Kurt
serifkurtt@gmail.com
İMAM ÖKSÜRÜR İSE CEMAAT NE YAPMAZ?
  • 0
  • 554
  • 27 Mart 2018 Salı
  • +
  • -

İMAM ÖKSÜRÜR İSE CEMAAT NE YAPMAZ? 

 

İltimas (adam kayırma)  her devrin hastalığı, tarihin her devrinde bu konuda çeşitli uygulamalara rastlayabilirsiniz. Roma imparatorluğunda, İslam tarihinde, Osmanlıda adam kayırma hususunda çeşitli örnekler bulabilirsiniz. İltimas (adam kayırma) Osmanlı tarihinde duraklama ve çöküş dönemlerinde daha çok rastlanmaktadır.

Dinimizde ayetle, iltimas yasaklanmıştır. Kur’an’da ’emanet’ olarak nitelenen görevlerin ehil olanlara verilmesi emredilirken (Nisa, 4/58) “Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür” denilmektedir. Aynı zamanda görev taksiminde iltiması onaylamayan genel bir ilke de konulmuştur. Hz. Peygamber (sas), görev dağıtımında talepten ziyade liyakat aramıştır. Hz. Peygamber (sas) de çeşitli vesilelerle iltiması hem yasaklamış hem de böyle bir davranışın helak sebebi olduğunu belirtmiştir.

Maalesef günümüzde ayetler ve hadisler nutuk atmak için okunuyor. Uygulamak için değildir. Eğitimi durumu makamı ne olur ise olsun iltimas (adam kayırma) hastalığına tutuldunuz ise tedavisi yok ama mazereti çoktur. Gün geçmiyor ki basında böyle bir haber okumayalım. Eşini iltimas yapan Rektör, Vali, Vekil, kızına oğluna iltimas yapan hâkim, savcı duymamak mümkün değil, Kur`anı Kerimin emirlerini ve yasaklarını anlatmak ile görevli Diyanet İşleri başkanlığında bile iltimas var. Bizde bir atasözü var. İmam osurur ise cemaat ne yapar, diye.

Geçtiğimiz hafta çekilen kurayla Elazığ’a hakim olarak atanan. Fakat, Elazığ’a ayak dahi basmadan, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun çıkardığı bir kararname ile Elazığ’dan Ankara’ya jet bir atamayla atanan.  Daha bir günlük Kilis de hakimlik bile yapmadan Yargıtay Tetkik Hakimliği’ne getirilen kardeşlerimiz hak ettiklerinden dolayı mı? Yoksa anne ve babalarının statülerinden dolayı mı? Bu görevlere getirilmiştirler. Bu tür görevlere bir hakimin gelebilmesi için mesleki tecrübe gerektirmiyor mu? Daha öncesinde, Yargıtay Tetkik Hakimi görevine atanabilmek için en az yedi yıl hakimlik yapma şartı aranmakta iken bu madde yürürlükten kaldırılarak, bu tür atamaların önü açılıyor.

Bizler halk olarak bizi yönetenlerin hayatları, davranışları, haram helal anlayışları ile bize örnek olmalarını bekliyoruz. Ülkemiz adına üzücü bir durum, maalesef ülkemiz böyle kötü örnekler ile anılır oldu. Her konuda örnek aldığımız Avrupa yı neden atama konusunda örnek almayız. Avrupa birliği müktesebatında bu konu ile ilgili başlık yok mu? Uyum yasalarında kamu kurumlarına yapılan atamalar hakkında başlık açılmalıdır. Yoksa bizim ALLAH tan korkacağımız yok, belki Avrupa birliğinden utanırız.

Sevdiğim bir abim bir gün beni yolda yakaladı. “Hacca git oğlum hacca” dedi. Sordum, niye dedim? Orada ne var? “Millet Hacca gidiyor, yediği bütün haltlardan temizleniyor, öyle mübarek topraklar ki her haltı yiyeni temizliyor.” dedi. Gülüştük öyle bir dini inanış Budistlerde ve Hıristiyanlarda vardır. İslam dinde kul hakkının affı yoktur, helalleşmek gerekir. Haberiniz olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.