A. Servet Yılmaz
A. Servet  Yılmaz
a.servetyilmaz@hotmail.com
İMKÂNLAR VE FIRSATLAR
  • 0
  • 840
  • 01 Haziran 2018 Cuma
  • +
  • -

İnsan, mazeretçi ve başarısızlığı başkasına yükleyici bir varlıktır. Hayatında birçok istek ve ideali vardır. Bunlara ulaşmak için kendince büyük mücadeleler ortaya koyar ve fedakârlıklar sergiler. Kimi zaman da bu istek ve ideallere ulaşmak için ortam, şart ve imkânların yoksunluğundan şikâyet eder ki… Şöyle olsa, böyle olsa, şu olsa, bu olsa, şunları şunları yapardım, der. Bu konuda epey bir cömert(!), hoyrat ve havalıdır.
Bugün ki toplumsal ve kamusal şart ve imkânlar, insanımıza az geliyor ve yetmiyor. Geçmişte yaşamış olsaydık; hacca gitmek için yaya yürümek zorunda kalsaydık; Çanakkale Savaşı’na katılmak ve düşmanla burun buruna çarpışmak zorunda kalsaydık; Milli Mücadele’de soğuk ve tehlikeli şartlarda cepheye kağnılarla mermi taşısaydık; ezanın yasak olduğu dönemleri görmüş ve nereden bir Kur’an-ı Kerim bulsam da öğrensem diye hayıflansaydık; çocuklarımıza bile Allah’ı öğretmekten mahrum olsaydık ve elimiz-kolumuz bağlı kalsaydı; işsizlik ve fakirlikten dolayı kuru ekmek-soğanı nimet görseydik; kendini ifade ve savunma konusunda bir kolluk kuvveti karşısında el pençe saatlerce dursaydık; kafanızda fikirlerin uçuştuğu ve projelerin gezdiği biri olup, çalacak kapınız ve destek isteyecek kimseniz olmasaydı… Evet bunlar ve daha fazlası…Burada bahsettiğim ve örneklediğim şeyler, yakın dönemimizin şart ve ortamlarıdır.
Bugün insan, toplum ve devlet olarak iş yapma bağlamında birçok imkân ve fırsat elimizde mevcut. İnsanların geçmişte bir harf öğrenmek için katlandıkları çile ve zahmetin yerini bugün kolaylık almış. Kişi okumak istediğinde; birçok farklı özellikte okul, interaktif öğrenme ortamı, ucuz kitaplar, günlük gazeteler, aylık dergiler ve binbir eserle hizmet veren kütüphaneler mevcut, evden eğitim ortamına taşımalı servisler mevcut.
Sizin aklınızda ticari ve sınai olarak bir fikir ve projeniz mi var? Bunun için maddi destek ve danışmanlık hizmeti talebiniz varsa birçok kamu ofisi ve destek merkezi mevcut. Ayrıca birçok özel sektör işletmecisi, size bu konuda kapılarını açmış ve bekliyor. Yeter ki sizin fikir ve projeniz dolu ve yenilikçi olsun.
Siz insanları organize edip, işbirliği, dayanışma ve birliktelik içerisinde sorunlara müdahale etmek, kendinizi, insanı ve toplumu geliştirmek ve iyileştirmek istiyorsanız, bu konuda resmi bütün kolaylıklar mevcut. Ayrıca insanlara kendinizi ifade etmek, fikirlerinizi yaymak, onları ikna etmek ve onları da bu konunun içerisine çekmek istiyorsanız; birçok farklı internet, teknoloji ve medya imkânı mevcut. Ayrıca insanları, halkı ve belirli meslek gruplarını teşkilatlandırmak, bilinçlendirmek, geliştirmek ve ideal bir seviyeye taşımak istiyorsanız; bu konuda kamu size birçok kapı açmakta ve gerekli desteği vermektedir.
Geçmiş dönemlerde yaşamış insanlar, yaşadıkları ağır şartlara rağmen; azimli, gayretli ve cesaretli kimseler olarak birçok badireler atlatmışlar ve toplumun bugüne ulaşmasında büyük katkılar sunmuşlardır. Bu insanlardan kimi, ağır şartlarda insanlığa ışık tutacak tefsirler kaleme almış; kimi zor ve çetin şartlarda okuma, öğrenme ve başarı konusunda ilkokuldan hayatının sonuna kadar birinciliklerle yürümüş; kimi ilim, irfan ve tasavvuf öğrenmek için ülkeler dolaşmış; kimi üretmek istediği bir uçak için olmadık mücadeleler vermiş; kimi Müslümanların dağınık ve teşkilatsız olmasının önüne geçmek için bilinçli ve gönüllü insanları bulmuş, bir araya getirmiş, cemiyetler kurmuş, vakıflar kurmuş ve partiler kurmuş; kimi gençlerin Kur’an’sız bir hayat sürmesinin önüne geçmek için trenlere bir yolcu gibi binmiş ve defalarca gidiş-gelişler yapmış; kimi söylediği sözden ve yazdığı kitaptan dolayı ipe gitmekten çekinmemiş; kimi gavurun çizmesi altında yaşamaktansa yiğitçe ölmeyi tercih etmiş; kimi ülkesinin üniversitesinden kovulduğunda hayata küsüp kenara çekilmemiş, azim, heyecan ve gayretini elden bırakmamış, bugünün bilim otoritesi olmuş….
Bugün bizler, elimizdeki imkân ve fırsatları az görüyor ve bunlardan daha çok isteyerek; tembellik, gaflet, üşengeçlik, korkaklık, sorumsuzluk, kolaycılık, hazcılık ve benzeri hastalıklarımızı örtbas etmek istiyoruz. Belki bir gün bunlar elimizden alınır da çok pişman oluruz ve keşke, keşke diyerek bu dünyadan ayrılıp gideriz.
Abdullah Servet YILMAZ
a.servetyilmaz@hotmail.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.