IMPR SURİYELİLERLE BİRARAYA GELDİ

IMPR SURİYELİLERLE BİRARAYA GELDİ

IMPR SURİYELİLERLE BİRARAYA GELDİ

Kilis Alaeddin Yavaşça Kültür Merkezinde “Geçici Koruma Altındaki Yabancılar”ın çalışma koşulları konulu konferans verildi.

IMPR`ın Gaziantep Bölge Temsilciliğinin organize ettiği Kilis Alaeddin Yavaşça Kültür Merkezinde “Geçici Koruma Altındaki Yabancılar” konferansına Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara,  IMPR`Türkiye Kurumsal Strateji Daire Başkanı Yüksel  Yeni, UNHCR Temsilcileri, İl Müdürleri, Dernek yöneticileri ve çok sayıda Suriyeli katıldı.

Yapılan konferansta Kilis İşkur İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya, Suriyelilerle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

IMPR`Türkiye Kurumsal Strateji Daire Başkanı Yüksel Yeni,

ülkemizle gurur duyuyoruz, bizler şuanda 3 milyon Suriyeli Kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz. Bu kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü girişimlerde bulunuyoruz. Şuanda 30 ilde faailyet gösteriyoruz 6 şarlı guruplar halinde sahaya inerek Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarının neler olduğunu tespit ediyoruz. Bizler Suriyelileri kendi kardeşimiz ve kendi vatandaşımız gibi görüyoruz. İşsizlik sorunumuz olmasına rağmen bu kardeşlerimize de olanak sağlamaya çalışıyoruz. Ama maalesef hicif ve marjinal bir olay buluyorlar gibi bir yerde bir çocuk çalışıyormuş sanki dünya bankalarının paraları buradan üretiliyormuş gibi utanmadan sıkılmadan dünya kamu oyunda bizi karalıyorlar. Bunlar ulusal olan medya organları marjinallerin güdümündeler. Şıkıdım şıkıdım birkaç projeyle bizi aldatacaklarını düşünüyorlar. Kilis`imiz kendi nüfusunun iki katını almış bağrına basmış bir tane sorun bile yoktur. Dünyayı bunları görmeye davet ediyorum. Gelin Marjinal grupların güdümün çıkın ve yüzde 95`in 98`in taleplerini kaleme alın ve fedakarlıklarını Dünyaya duyurun. Ben halkımızın bu fedakarlığını gördükçe daha bi gayretle çalışıyoruz. Bundan sonra Kilis`imizin bir nebzede olsa yükünü hafifletmek adına başkanımızın ve yöneticilerimizin emrindeyiz. Birde müjde vermek istiyorum UNHCR ile birlikte yürütmüş olduğumuz yaklaşık 1 milyon bütçeli ve bu yıl sonuna kadar kullanılmak üzere Kilis`imize getiriyoruz. Önümüzdeki yılda artan bütçelerle geleceğimizi Başkanımıza ve sizlere taahhüt ediyorum”.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, yanı başımızda insanlar öldürülüyor kadın çoluk çocuk demeden insanlar öldürülüyor. Ne yazık ki bu duruma dünya seyirci kalıyor. Ne bu savaşı durdurmaya yetkili olanlar nede bu savaşı çıkaranlar bu savaşı durdurmaya gayret ediyorlar. Yanı başımızda olan bu savaşa Dünya duyarsız kalırken Türkiye özelliklede Kilis duyarsız kalmadı. Umudun ve Barışın Adı olan Kilis nüfusundan çok Suriyeli kardeşine sahip çıktı.

imgd

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.