İYİ TARIM UYGULAMALARININ BİTİRİLMESİNİ DEĞİL ARTTIRILMASINI İSTİYORUZ

İYİ TARIM UYGULAMALARININ BİTİRİLMESİNİ DEĞİL ARTTIRILMASINI İSTİYORUZ

Kilis`te son yıllarda çiftçilerimiz Kuraklık, Sel ve dolu felaketleri ile boğuşurken bakanlık tarafından Tüm Türkiye`de olduğu gibi Kilis`te de uygulanan iyi tarım uygulamasının bitirilmesini değil arttırılmasını istiyoruz.

Kilis Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Abdullah Çelik adına açıklamalarda bulunan Genelsekreter Mehmet Ümit Deli; Avrupa’da 1997 yılında temelleri atılan süreç içerisinde Ülkemizin de konuya kayıtsız kalmayarak 2004 yılından itibaren İyi Tarım Uygulaması (İTU) mevzuatı yayınlanarak sisteme dahil olmuştur. Daha sonra gelişen durum karşısında 2010 yılın da Ülkemiz Tarımın geliştirilmesi kayıt altına alınarak izlenebilirliğin sağlanması sağlıklı ve güvenilir gıda tüketimi ve en önemlisi tüketici güvenini sağlayarak tarımsal ürünlerimizin katma değerinin arttırıldığı bir uygulama yaygınlaşmaya başlamıştır.

İyi Tarım Uygulamaları son yıllarda İlimizde de Çiftçi sayısı ve üretim açısından gözle görülür derecede bir artış göstermiştir. Genel olarak Ülkemiz özelde ise İlimiz sahip olduğu iklim, toprak ve yetersiz de olda su kaynakları ile tarımsal üretim için son derece avantajlı konuma sahiptir.

Söz konusu kaynaklardan azami ölçüde yararlanmak, sürdürülebilir tarımın temini, sağlıklı gıda üretimi ve çevreci bir uygulama olarak önümüzde ki dönemde sisteme ve uygulamaya dahil olan Çiftçi sayısı daha da artacağı kanaatindeyiz. Özellikle bu uygulama ile Çiftçilerimize verilen destekleme uygulamanın yaygınlaşması ve devamı için oldukça önemlidir. Uygulama ile başta çiftçilerimiz olmak üzere sürecin işlemesinde görev alan ziraat mühendisi, diğer teknik elemanlar, aracı, tüketici olmak üzere oldukça geniş bir istihdam sahası oluşturmakta ve çarpan etkisi yapmaktadır.

İyi Tarım Uygulamaları kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgemiz %50’lik oranla İyi Tarım Uygulamaları konusunda lokomotif görevini Ziraat Odaları üstlenmiş, kendi üyelerini sisteme dahil ederek yaygınlaşması temin edilmiştir. Aynı zaman da Türkiye genelinde 2.000’e yakın istihdam ettiği ziraat mühendisleri ile üretim daha teknik olarak yapılmaya başlanmıştır. Türkiye genelinde 2017 yılında 72.236 üretici 6.247.106 dekar alan 186.1 milyon TL, İlimiz de yaklaşık 2153 üretici 141.751 dekar alanla 5.670 milyon TL destekleme ödemesi çiftçilerimize üretimde destek olarak verilmektedir. 2018 yılı için yaklaşık 50 milyon TL’nin destekleme ödemesi çiftçilerimize üretimde destek olarak verilmesi beklenmektedir, bunun yanı sıra Ziraat Bankasında kredilerde faiz oranın da %50 indirim ve hallerde rusul vergisinde %2 muafiyet avantajı gibi çiftçilerimize fayda sağlamaktadır. Bu ise hem bölge ekonomisini canlandırmakta hem de çiftçinin üretim motivasyonunu arttırmaktadır. Tarladan sofraya geçen bütün süreçte çiftçinin, pazarlamacının nihayetinde tüketicinin alışkanlıkları olumlu yönde fark edilir derecede değişmiştir. Böylelikle İyi Tarım Uygulamaları konusunda ülkemiz ve ilimiz gerekli ilerlemeyi sağlamakta, meslekte çalışan ziraat mühendisleri ve üreticilerin bu konularda ve genel uygulamalarda da eğitimleri ve bilgilendirmeleri sağlanmaktadır.

Yukarı da özetlenmeye çalışılan mevcut durum karşısında İyi Tarım Uygulamalarının sürdürülebilir olması için destekleme uygulamalarının devam etmesi, destekleme ödemelerinin çiftçilerimizin girdiye en çok ihtiyaç duyduğu dönemde ödenmesi oldukça önem arz etmektedir. Ekimden hasada kadar izlenilebilirliğin bu derece hassas olduğu, İyi Tarım Uygulamaları sisteminde hedef belirlediğimiz ilkelerimizle başta üreticilerimiz, ziraat mühendislerimiz, kontrolörlerimiz, iç kontrolörlerimiz, teknik danışmanlarımız, İyi Tarım Uygulamaları sorumlularımız ve bu sisteme gönül veren tüm teknik elemanlarımız bu sürdürülebilirliğin noktalanmasını dahi düşünmek emek verdiğimiz topraklarımıza yapacağımız haksızlık olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.