Kabil Yerel Yöneticilerinin Çalışma Ziyaretine Destek

Kabil Yerel Yöneticilerinin Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Afganistanlı yerel yöneticiler, Afganistan‘ın yeniden yapılandırılması kapsamında bilgi alışverişinde bulunmak üzere Türkiye‘ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Afganistan Yerel Yönetimler Başkanı Abdul Khaliq Sultan Mohammad ve Kabil Valisi Abduljabbar Taqwa başkanlığında 10 kişilik heyet, Kabil Valiliği İdari Kompleksi inşaatına ilişkin fikir alışverişinde bulunmak üzere Türkiye‘ye çalışma ziyaretinde bulundu. Afganistanlı heyet, başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere Başbakanlık TOKİ Başkanlığı, Ankara, Konya, İstanbul valilikleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Altındağ Belediyesi başkanlıklarına resmi ziyaretlerde bulundu. Heyet, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu tarafından da kabul edildi. Ziyarette heyete İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan sunum izletilerek, Klasik Osmanlı ve Selçuklu mimari örneklerine ilişkin dizayn ve projeler çoğaltılarak teslim edildi.

Heyet, Konya ziyaretleri çerçevesinde ise Konya Valisi Muammer Erol tarafından kabul edildi. Ziyarette il tanıtım toplantısı yapılarak, toplantının ardından Şemsi Tebrizi Camii ve Alaaddin Camii ziyaretleri gerçekleştirildi. Ayrıca Şeb-i Arus töreni canlı olarak izlenerek, akabinde Mevlana Müzesi ziyaret edildi. Heyet programlarının İstanbul kısmında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu ile görüşmelerde bulundu.

Çalışma ziyareti, temel alanı 500 dönüm olan arazi üzerine inşa edilmesi planlanan Kabil Hükümet Konağı ve Resmi Daireler Kampüsü, yeni Kabil inşa alanı üzerinde alternatif proje ve planlar ile kaynaklar oluşturulmasına yönelik olarak gerçekleştirildi. Çalışma ziyaretinde Türk-İslam mimarisi üzerinde değişik örneklerin yerinde görülmesi de sağlandı. Heyet üyeleri, ziyaretlerden duydukları memnuniyeti dile getirerek, başta TİKA ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara katkılarından dolayı teşekkürlerini ilettiler. – Ankara

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.