Kemal Tahir’in “Türkiye’nin Sosyolojisi” hakkındaki görüşleri kitaplaştırıldı

Kemal Tahir’in “Türkiye’nin Sosyolojisi” hakkındaki görüşleri kitaplaştırıldı

Kemal Tahir’in “Türkiye’nin Sosyolojisi” hakkındaki görüşleri kitaplaştırıldı

Kilis 7 Aralık Üniversitesi (KİYÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Hüküm, (fotoğrafta) yaklaşık 20 romanı ve 15 fikir kitabı bulunan Kemal Tahir’in eserlerinde tarihi kökleriyle Türk toplumunun kurucu değerlerini aramaya çalıştığını söyledi. ( İzzet Mazi – Anadolu Ajansı )

Kilis 7 Aralık Üniversitesi (KİYÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Hüküm, Şair Sosyolog Kemal Tahir kitabıyla, Ortadoğu’yu da içeren imparatorluk toplumunun özelliklerini ve değişimini vurgulayan görüşlerini edebiyat sosyolojisi ekseninde kalıcı hale getirdi.

Hüküm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 romanı ve 15 fikir kitabı bulunan Kemal Tahir’in eserlerinde tarihi kökleriyle Türk toplumunun kurucu değerlerini aramaya çalıştığını söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüyle birlikte Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasının yaşadığı problemlerin mevcut sorunlarla aynı köklerden beslendiğini belirten Hüküm, amacının Kemal Tahir’in fikrinin ve sanatının yeniden tartışılması ve Türk insanının gündeminde olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Hüküm, şunları kaydetti:

“Yazarın bugünün Türk insanı için neyi ifade ettiği, ondan neler öğrenilebileceği bugünün Türk insanının önemli bir tartışma alanı olarak tekrar ortaya çıkmalı diye düşündük. Yaklaşık 4 senelik bir çalışma sonucu sosyoloji ve edebiyat araştırmasının ortak noktasında buluşan bir yerde kitabımızı bina ettik.

Kemal Tahir’in Osmanlılık ve Türk toplumu hakkındaki düşünceleri Ortadoğu’nun şimdiki problemlerine ışık tutabilecek nitelikte. Kemal Tahir, bir çok eserinde Ortadoğu’da bugün yaşanan problemlerin hemen hepsinin aslında Osmanlı sonrası Müslümanların kendilerini ifade edebilecekleri büyük bir imparatorluktan yoksun olmalarına bağlıyor.”

Hüküm, Kemal Tahir’in sol dünya görüşüne sahip olmasına rağmen Hilafetin kaldırılmasına karşı çıkmış olmasını ideolojiler üstü düşünme kabiliyetinin göstergesi olarak tanımladığını dile getirerek, Kemal Tahir’in Ortadoğu’da yaşayan toplumların bugünkü durumunun tüm Müslümanları bir arada tutan siyasi bir iradenin olmamasına bağladığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere Osmanlı Devleti’nin ortaya çıkardığı 600 yıllık tecrübeden modern devletlerin istifade etmesi gerektiğine işaret eden Hüküm, bu açıdan Kemal Tahir’in Türk düşüncesi için hala çok önemli bir konumda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.