KİLİS DE AŞIRI SOĞUKLAR VE KURAKLIK ZEYTİNİ VURDU

KİLİS DE AŞIRI SOĞUKLAR VE KURAKLIK ZEYTİNİ VURDU

KİLİS DE AŞIRI SOĞUKLAR VE KURAKLIK ZEYTİNİ VURDU

Jpeg

Kilis’in Önde gelen zeytin Üreticilerinden Şerif Mercimek Yaptığı Açıklamada Bölgemizde Aşırı Soğuklar Ve  kuraklık Zeytin Ağaçlarında Çiçek açımına  Zarar verdiğini Açıkladı.

 

Mercimek yaptığı açıklamada ‘’Bu yıl etkili olan aşırı soğuklar ve geçen yıllardaki kuraklığın etkisi bölgemizdeki zeytin Ağaçlarına zarar vererek zeytin üreticilerimizi perişan etmiştir. Bölgemizde Siyah altın olarak tabir edilen  zeytin, bu yıl çiftçiye kazandırmayacağını açıklayan Mercimek Sağlıklı bir yaşam için sofraların vazgeçilmezi zeytini yetiştiren çiftçiler, geçen yıl bölgemizde yok yılı olması dolayısıyla zeytin yok denecek kadar azdı  Bu yıl bölgemizde zeytin ağaçlarının tutma yılı yani var yılıydı ama çiçeklenme dönemindeki aşırı soğuklar ve geçen yıllardaki kuraklıgın da etkisiyle Bölgemizdeki zeytin ağaçlarına zarar vererek, ağaçların çiçek açmamasına neden olmuş. Zeytin üreticilerimiz perişan olmuştur .

Zeytin ağaçların da zeytinin olmaması, fiyatları da etkilemiş 13-15 lira arasında değişen zeytin yağı fiyatları 15-20 lira aralığına yükseltmiş. Bu da önümüzdeki günlerde zeytin yağı fiyatlarının daha da artacağı göstermekte olduğunu açıkladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.