KİLİS DEMİRCİLER GÖLETİ

KİLİS DEMİRCİLER GÖLETİ

KİLİS DEMİRCİLER GÖLETİ VE SULAMASI İLE 

MİLLİ EKONOMİYE HER YIL 1 MİLYON’LUK DEĞER KATACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kilis iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GAP” projesi kapsamında Kilis ilimizde nasibini aldı.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Zeytin ve Fıstık diyarı Kilis’in  günümüz fiyatları ile 14milyon 500 bin Türk Lirası maliyetli  Demirciler Göleti ve Sulaması işinin tamamlanıp geçici kabulün yapılacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘proje ile 780 dekar tarım arazisinin sulanacağını belirtti.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 21 metre yüksekliği olan Kilis Demirciler Göletikil çekirdekli kaya dolgu olup gölet 580.000 m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Aydın,’ yapımı tamamlanan Demirciler Göleti ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte proje ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 1milyon TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

× Kilisin Sesi' ne hoş geldiniz.